Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova "rozlučka roku". Promyšlená reklama nebo střet zájmů?

Babišova "rozlučka roku". Promyšlená reklama nebo střet zájmů?

Chytrý marketingový tah, nebo problém? Politologové se neshodnou, co vlastně Andrej Babiš zamýšlel, když na Čapí hnízdo sezval na sobotu i své kolegy a podřízené z ministerstva financí. Právě ti totiž podle odborníků mohou kauzu s dotacemi pro farmu prošetřovat.

Úsměvy od ucha k uchu a vlnění do rytmu živého koncertu kapely Kryštof. Andrej Babiš, jenž v tomto týdnu nejspíš ukončí své působení v čele ministerstva financí, si sobotní rozlučku v Čapím hnízdě evidentně užíval.

„Tahle akce je dlouhodobě naplánovaná a já jsem kdysi chtěl naše zaměstnance pozvat na farmu, pak vznikla ta pseudokauza, tak jsem si to rozmyslel. Teď mám padáka, tak jsem si řekl: Teď můžete přijít, nemám žádnou rozlučku,“ řekl v sobotu Blesku. Šlo přitom o akci pořádanou při příležitosti 5. výročí Nadace Agrofert, na kterou se dostavilo zhruba 2000 lidí, včetně mnoha rodin postižených dětí.

720p 480p 360p 240p
Andrej Babiš „pařil“ při koncertu kapely Kryštof na své ministerské rozlučce

Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu chtěl Babiš v době vládní krize vyslat pozitivní signál. „Jen výběr Čapího hnízda mi přijde zvláštní, protože praktický žádný novinář neopomene v souvislosti s ním zmínit, že je vyšetřováno OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům, pozn. red.),“ sdělil Blesku Komínek.

Na problematickou skutečnost, že 50milionovou dotaci pro Čapí hnízdo stále prošetřuje také Babišovo ministerstvo, poukázal i politolog Jan Kubáček. „Nevím, jak to Andrej Babiš domyslel. Možná je pro něj Čapí hnízdo oázou klidu, ale někteří zaměstnanci se mohli potýkat s otázkou, zda se účastí nedopouštějí střetu zájmů,“ řekl Kubáček.

Pokračujte ve čtení článku na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1