Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova vláda důvěru sněmovny nezíská, věští čeští komentátoři den po jmenování kabinetu

Babišova vláda důvěru sněmovny nezíská, věští čeští komentátoři den po jmenování kabinetu

Hlavním námětem komentářů českých deníků je středeční jmenování vlády Andreje Babiše (ANO). Má prý malou šanci získat v lednu důvěru Sněmovny, Babiš je ale připraven odvíjet její legitimitu od lidí, nikoliv Parlamentu. Komentáře si také všímají neexistence programového prohlášení vlády, vztahu k EU nebo souběhu prezidentské volby s termínem, kdy půjde vláda žádat poslance o důvěru.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes Ondřeje Leinerta vláda v lednovém hlasování o důvěře pravděpodobně neuspěje. I kabinet bez důvěry může být populární u veřejnosti, pokud například zvýší penze a platy učitelů. „Jestli ČSSD a KDU-ČSL i za takové situace zůstanou v opozici a odmítnou příležitost ovládnout několik ministerstev a udržet si část svých lidí v úřadech, bude to pro ně politická sebevražda,“ myslí si autor komentáře Mladé fronty Dnes. Ve středu jmenovanou vládu tak lze podle jeho názoru vnímat jako ryze obchodnický počin Andreje Babiše.

Komentátor Práva upozorňuje, že Babiš se sice k politické profesi nehlásí, ale jde mu výborně, k čemuž přispívá i nepřetržitý kontakt s občany. „On je připravený odvíjet legitimitu své vlády od lidí, ne od parlamentu. A prezident Zeman mu kryje záda,“ píše. Děsivý je podle něj nákrok ke korporativistickému státu s vládou jedné strany a mužem, který hraje prim v politice i ekonomice a má silné mediální zázemí. „Kdo bude chtít v ČR něčeho dosáhnout, dřív nebo později narazí na Babiše. Také odbory si mnou ruce, že se jim bude lépe vyjednávat o sociálním smíru. To je ale jen slabá útěcha,“ míní.

Komentář lidových novin si mimo jiné všímá souběhu lednové prezidentské volby a termínu, kdy Babišova vláda půjde žádat poslance o důvěru. „Shodou náhod to vyjde zrovna na dva dny před začátkem všelidové volby prezidenta a shodou náhod zrovna na té schůzi Miloš Zeman státnicky vystoupí,“ píše Petr Kamberský. Od prezidenta je to mistrovská hra s kartami, které má v ruce, podotýká komentátor Lidových novin. Také on soudí, že vláda v lednu důvěru Sněmovny nejspíš nezíská.

Podle komentátora deníku E15 není obvyklé, aby v den jmenování nové vlády nebylo známo nic o jejím programu. „Výhodou dosavadních koaličních vlád bylo mimo jiné to, že před vznikem vlády samotné se podepisovala koaliční smlouva. V ní byly obvykle alespoň základní programové priority,“ píše autor komentáře Martin Čaban. Podle něj zatím Babišova vláda nabízí jen spoustu prázdných výroků, například o nutnosti penzijní reformy nebo e-governmentu. „Zatím je ale těžké se zbavit pocitu, že pod tím hezkým obalem se skrývá velmi chabý a veskrze nevábný obsah,“ píše se v komentáři deníku E15.

Komentátor Hospodářských novin míní, že má Babiš šanci udělat z Česka normální členskou zemi Evropské unie. „Měli bychom se konečně začít chovat jako normální člen EU se všemi právy a povinnostmi. A ne k Evropě jen natahovat ruku a zároveň odmítat nést jakékoliv náklady. A ty členství v EU samozřejmě má,“ píše. Jde podle něj o to, zda bude Babiš ve vztahu k EU jednat ve stylu permanentní kampaně posledních měsíců, kdy unii často kritizoval i za věci, za které nemůže. „Nebo jestli se prosadí Babiš pragmatik, který unii sice někdy bude kritizovat (EU si to samozřejmě leckdy zaslouží!), ale zároveň bude s ostatními zeměmi klidně vyjednávat a snažit se prosadit české priority,“ dodává.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1