Babišova vláda vymění skoro polovinu velvyslanců. Kdo zamíří do zahraničí? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova vláda vymění skoro polovinu velvyslanců. Kdo zamíří do zahraničí?

Babišova vláda vymění skoro polovinu velvyslanců. Kdo zamíří do zahraničí?

Po personálních změnách na ministerstvech a státních firmách se letos vláda v demisi Andreje Babiše chystá podle informací deníku E15 vyměnit i přes čtyři desítky českých velvyslanců v zahraničí. Dohromady jich je 95, takže půjde o téměř polovinu z nich. 


Oproti dosavadním politickým rošádám na úřadech je to většinou způsobeno vypršením obvykle čtyřletého služebního období ambasadorů. O prestižní posty se přitom licituje při skládání vlády a také na Hradě. „Momentálně je obsazeno dohromady jednadevadesát našich velvyslanectví, čtyři budou doplněna v dohledné době,“ uvedla Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Některá jména jsou už potvrzená. Například šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO) během několika týdnů povede zastupitelský úřad v Izraeli. Jeho bývalý náměstek z ministerstva obrany Tomáš Kuchta se ujme ambasády v Bělehradu. V Jižní Koreji pak bude zastupovat Česko exministr dopravy v úřednické vládě Jana Fischera Gustav Slamečka. Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.