Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělobrádek: Není důvod připouštět si, že nebudeme ve sněmovně. Hranice 10 % hlasů pro nás není téma

Bělobrádek: Není důvod připouštět si, že nebudeme ve sněmovně. Hranice 10 % hlasů pro nás není téma

Lidovci chtějí jít do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Pokud se tento svazek nerozpadne nebo nedojde k jeho úpravě, bude muset tento dvojblok nutně získat minimálně deset procent hlasů. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si však nepřipouští, že by se tak nestalo a jeho strana zůstala mimo sněmovnu. Říká, že do koalice se STAN primárně nejde kvůli většímu množství získaných křesel, jedním dechem však přiznává, že s nepočetným poslaneckým klubem toho příliš nezmůže.

KDU-ČSL kývla na volební koalici se Starosty a nezávislými (STAN), ti udělali totéž. Jste si opravdu jist, že tento závazek, jít společně do voleb, skutečně vydrží až do podzimu?

Nikdy není nic stoprocentně jisté. Nicméně spolupráci se STAN vidíme jako dlouhodobou, ostatně na mnoha úrovních od Evropského parlamentu přes Senát až po krajská a obecní zastupitelstva už spolupracujeme. Koalice pro sněmovní volby je jejím logickým pokračováním. Považuji za vysoce nepravděpodobné, že by nevydržela do podzimu.

Vnímáte možné riziko, že by tato volební koalice nemusela získat potřebných 10 procent a zůstala tak mimo Poslaneckou sněmovnu? Nebyl by pro vás konformnější model, podle něhož by se volební subjekt například jmenoval „KDU-ČSL s podporou Starostů“ a k zisku poslaneckých křesel by mu stačil jen pětiprocentní zisk na celostátní úrovni?

Uvidíme průzkumy v létě. Samozřejmě, že by bylo jistější, kdybychom šli do voleb sami. Nebo kdyby STAN šel do voleb na kandidátce KDU-ČSL. To druhé však STAN odmítl. A první řešení má jednu vadu. Sice bychom se do sněmovny dostali, avšak sotva bychom po volbách mohli ovlivňovat věci tak jako nyní. Pokud by totiž výrazně zvítězilo hnutí ANO, pak vinou přepočítávací formule by nějakých osm či devět procent mohlo znamenat jen deset či dvanáct mandátů.

Ale v současné době má vaše strana ve sněmovně čtrnáct poslanců, tedy jen o něco málo více...

Jenže předseda ANO dal jasně najevo, že chce pokud možno vládnout de facto sám, z pozice premiéra řídit ministry jako podřízené a odmítá se zodpovídat sněmovně. Situace by tak byla zcela jiná než v roce 2013, kdy byl Andrej Babiš juniorním partnerem a s ČSSD coby tradiční stranou se bylo možné domluvit na rozumném kompromisu. Toto zatím málokdo chápe.

Musíme umět lidem vysvětlit, že nám nejde o to, abychom díky STAN získali více mandátů, nejde nám primárně o křesla, ale vůbec o možnost prosazovat pluralitní demokratickou politiku založenou na konsensu. Naším cílem není 10 procent, pro nás to není téma. Pro nás jsou témata podpora rodin, školství či spravedlnost. Chceme zabojovat o vítězství. Jen pak totiž bude více možností sestavení rozumné vlády. A ne pouze ty, o kterých se dnes uvažuje.

Které to jsou?

Menšinová vláda ANO s podporou KSČM, případně ještě za účasti Okamurovy SPD, nebo velká koalice úhlavních nepřátel ANO a ČSSD.

Pokračování rozhovoru čtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744