Bez roušky z domu nevycházejte. Vláda je od půlnoci nařídí povinně nosit všem | info.cz

Články odjinud

Bez roušky z domu nevycházejte. Vláda je od půlnoci nařídí povinně nosit všem

Vláda schválila povinné nošení roušek či jiné ochrany obličeje. Nařízení bude platit od dnešní půlnoci. Podle návrhu krizového opatření, které má Česká justice k dispozici, by měl zákaz vycházení bez roušek platit do 24. března. Právě v tento den bude vláda rozhodovat i o prodloužení karanténních opatření kvůli epidemii koronaviru. 

Vláda v návrhu zakazuje „vstup, pobyt a pohyb osob bez ochranných prostředků“ v prostorách, kde je přítomna veřejnost. Upřesňuje, že obličej lze mít zakrytý rouškou, respirátorem či šátkem a šálou. Výjimkou jsou pracoviště, protože z nařízení jsou vyjmuta místa, kde se vykonává živnost dle živnostenského zákona. Naopak povinností bude roušky nosit v blízkosti stravovacích služeb.

Bez roušky už také nebudete smět jít nakoupit či natankovat. Vláda taxativně vyjmenovává v zásadě veškeré maloobchodní i velkoobchodní služby, které ještě smí být otevřeny, kam nebude možné vstoupit bez ochranných pomůcek.

Zajistit roušky pro výkon opatření má podle návrhu ministr vnitra Jan Hamáček. Zatím je jich totiž v ČR nedostatek a lidé si je musí šít sami doma z provizorních materiálů. Zástupci vlády slíbili, že se ochranné pomůcky dostanou do ČR v nejbližších dnech, nákup vyjednal v Číně právě Hamáček. Premiér Andrej Babiš řekl, že v současné době, kdy jediný výrobce schopný uspokojit poptávku je Čína, je důležité mít v této zemi kontakty. Naznačil, že Hamáčkovi se podařilo dodávku vyjednat i díky kontaktům prezidenta Miloše Zemana. Oba také vyzdvihli přístup čínské ambasády. Podle Hamáčka by se tak do konce týdne měly do České republiky dostat miliony roušek a dalších ochranných prostředků za více než miliardu korun.

Bez ochrany dýchacích cest už se nesmí z nařízení magistrátu do pražské hromadné dopravy či na většinu úřadů. Povinné nošení roušek dne oznámilo ve svém úřadě i Ministerstvo spravedlnosti.

Text vyšel na webu Česká justice. Publikujeme ho se souhlasem redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud