Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o Hrad nabral spád. „Budu kandidovat,“ oznámil bývalý šéf Akademie věd Drahoš

Boj o Hrad nabral spád. „Budu kandidovat,“ oznámil bývalý šéf Akademie věd Drahoš

Dosavadní předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Řekl to při besedě s lidmi v Jablunkově v Moravskoslezském kraji, odkud pochází. 

„Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,“ uvedl Drahoš.

Drahoš chce být prý nadstranickým prezidentem. „Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové,“ řekl podle Aktuálně.cz.

O dosavadním šéfovi Akademie věd se jako o ambiciozním uchazeči o Hrad dosud hlasitě spekulovalo. Drahoš patří mezi respektované osobnosti nezatížené skandály a kontroverzemi. V uplynulých dnech se mu dostalo podpory například od bývalého diplomata Petra Koláře, který minulý týden utnul spekulace o vlastní kandidatuře. „Je třeba, aby protizemanovská část měla jen jednoho kandidáta,“ uvedl tehdy Kolář v rozhovoru pro INFO.CZ s dovětkem, že další vážný uchazeč o Hrad Michal Horáček by se měl stáhnout, aby netříštil síly proti Miloši Zemanovi.

Drahoš má nakročeno i k podpoře některých politických stran, ačkoli zatím sám dává najevo, že pro něj není důležitá. Blízko k němu mají například Starostové, což opakovaně připustil jejich předseda Petr Gazdík. Stoupence by ale měl i u lidovců, části TOP 09, i ČSSD a hnutí ANO, které ale spolu se sociálními demokraty spíše aktivně podpoří Miloše Zemana.

1080p 720p 480p 360p 240p
Takto Jiří Drahoš mluvil o své kandidatuře před pár dny pro Reflex

Fakt, že Drahoš láká politické strany jako možný kandidát, se kterým by mohly spojit svoji značku, v rozhovoru pro INFO.CZ kritizoval Michal Horáček. „Jestli do toho pan Drahoš půjde, bude jistě ten, koho si vybraly politické strany, i když hlavně jejich představitelé,“ řekl Horáček s dodatkem, že by ho to činilo závislým. „Každý, kdo je někým podporován efektivně, tak je to stejné, jako když si půjčíte v bance,“ dovysvětlil.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744