Články odjinud

Boj o Hrad nabral spád. „Budu kandidovat,“ oznámil bývalý šéf Akademie věd Drahoš

Boj o Hrad nabral spád. „Budu kandidovat,“ oznámil bývalý šéf Akademie věd Drahoš

Dosavadní předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil, že bude kandidovat na prezidenta republiky. Řekl to při besedě s lidmi v Jablunkově v Moravskoslezském kraji, odkud pochází. 

„Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,“ uvedl Drahoš.

Drahoš chce být prý nadstranickým prezidentem. „Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové,“ řekl podle Aktuálně.cz.

O dosavadním šéfovi Akademie věd se jako o ambiciozním uchazeči o Hrad dosud hlasitě spekulovalo. Drahoš patří mezi respektované osobnosti nezatížené skandály a kontroverzemi. V uplynulých dnech se mu dostalo podpory například od bývalého diplomata Petra Koláře, který minulý týden utnul spekulace o vlastní kandidatuře. „Je třeba, aby protizemanovská část měla jen jednoho kandidáta,“ uvedl tehdy Kolář v rozhovoru pro INFO.CZ s dovětkem, že další vážný uchazeč o Hrad Michal Horáček by se měl stáhnout, aby netříštil síly proti Miloši Zemanovi.

Drahoš má nakročeno i k podpoře některých politických stran, ačkoli zatím sám dává najevo, že pro něj není důležitá. Blízko k němu mají například Starostové, což opakovaně připustil jejich předseda Petr Gazdík. Stoupence by ale měl i u lidovců, části TOP 09, i ČSSD a hnutí ANO, které ale spolu se sociálními demokraty spíše aktivně podpoří Miloše Zemana.

1080p 720p 480p 360p 240p
Takto Jiří Drahoš mluvil o své kandidatuře před pár dny pro Reflex

Fakt, že Drahoš láká politické strany jako možný kandidát, se kterým by mohly spojit svoji značku, v rozhovoru pro INFO.CZ kritizoval Michal Horáček. „Jestli do toho pan Drahoš půjde, bude jistě ten, koho si vybraly politické strany, i když hlavně jejich představitelé,“ řekl Horáček s dodatkem, že by ho to činilo závislým. „Každý, kdo je někým podporován efektivně, tak je to stejné, jako když si půjčíte v bance,“ dovysvětlil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud