Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře kolem Mládkova náměstka. Lidem poradil, ať si jdou za levnějším do Polska, vyhazov ale dostal resortní mluvčí

Bouře kolem Mládkova náměstka. Lidem poradil, ať si jdou za levnějším do Polska, vyhazov ale dostal resortní mluvčí

Slova, kterými nový náměstek ministra průmyslu a obchodu Lubomír Bokštefl reagoval na dotaz v chatu Aktuálně.cz, pobouřila politiky a zacloumala s poměry na ministerstvu. Na otázku, proč mobilní data nejsou stejně levná, jako je tomu v Polsku, odpověděl náměstek provokativně: „Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska.“ Ozval se kvůli tomu premiér, ministr Babiš i opoziční politici. A zatímco Bokštefl odešel jen s důtkou, resort Jana Mládka kvůli kauze vyhodil šéfa vlastní komunikace. Měl by přesto působit jako externí poradce. 

Bokšteflova odpověď způsobila poprask. Ačkoli sám předesílal, že odpoví „drze“, negativním reakcím se neubránil.

Znovu se tak potvrzuje, že s blížícími se volbami je pro strany cena mobilních dat velkým tématem, na kterém chtějí nahnat body. Reakce premiéra (a Mládkova stranického šéfa) Bohuslava Sobotky tomu odpovídá. Náměstkovu reakci označil za „neuvěřitelně hloupou“.

Mládkův resort večer rozeslal prohlášení, kde ministr uvádí, že na sebe bere odpovědnost. „Panu náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi jsem vyslovil důtku za toto prohlášení," uvedl Mládek. Současně odvolal ředitele odboru komunikace ministerstva Romana Proroka za to, že náměstkovi před vystoupením „neposkytl dostatečnou mediální přípravu a podporu“. O Bokšteflovi ministerstvo píše jako o „špičkovém odborníkovi pro oblast elektronických komunikací“. Prorok by měl dál působit jako ministrův externí poradce.

Odpověď, která zamířila z vrchních pater ministerstva ovládaného sociálními demokraty, neušla ani vicepremiérovi Babišovi, který ministra Mládka a ČSSD nařknul, že svoji politikou bojují za zájmy operátorů namísto zákazníků. „Kluci na ministerstvu průmyslu jedou velký bomby,“ napsal Babiš na twitteru.

Reakce přišly i z opozičních řad. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil považuje náměstkova slova za důvod k jeho odvolání. 

Jakkoli se ministerstvo snažilo náměstkovu odpověď a vzniklou bouři mírnit, uživatelé sociálních sítí celou kauzu podrobili tvrdé kritice. „To je vražda PR, napsala...“ zní jeden z komentářů na twitteru.

O cenách v Česku, zejména za mobilní data, se v posledních týdnech rozproudila na tuzemské politické scéně velká debata. Premiér Sobotka slibuje, že brzy legislativně prosadí levnější mobilní data, například podle TOP 09 ale ČSSD postupuje proti zájmům zákazníků. Strana v této souvislosti kritizovala tvrzení ministra průmyslu a obchodu  o tom, že roaming je elitářská služba pro pět procent občanů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744