Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Březina zatím ustál dotační kauzu. Dokud ho neobviní, není důvod, aby šel, zní z Trojkoalice

Březina zatím ustál dotační kauzu. Dokud ho neobviní, není důvod, aby šel, zní z Trojkoalice

Pražská Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) nebude vyzývat zastupitele Karla Březinu (ČSSD) k rezignaci. To by se stalo pouze tehdy, pokud by byl v kauze dotací na ministerstvu školství a Fotbalové asociaci ČR (FAČR) obviněn. „Je v pozici svědka. Není žádný důvod, abychom kohokoliv ze zastupitelstva vyzývali k jakémukoliv odstoupení,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Policie minulý týden v sídle FAČR na Strahově zadržela předsedu Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali také kanceláře na ministerstvu školství a zasahovali i na magistrátu.

„Karel Březina nám vysvětlil svoje angažmá v této kauze velmi věrohodně a v podstatě řekl, že je v pozici svědka tohoto případu. A my jsme se tomuto tématu nadále nevěnovali. Řekl nám některé podrobnosti, které může, neboť aktuálně je vázán mlčenlivostí, jak mu nařídila policie,“ řekl Wolf.

Březinovu kauzu dnes řešily v Praze vládnoucí ANO, ČSSD a Trojkoalice na společném koaličním jednání. Podle Wolfa by Březinovu rezignaci Trojkoalice žádala pouze v případě, že by byl obviněn. Svým kolegům Březina prý vysvětlil i to, proč jej policisté zadrželi v budově magistrátu. A to sice tak, že tam prý má svou kancelář, kterou na ministerstvu neměl. Ukončení spolupráce ministerstva a Březiny zástupci koalice neřešili.

Březina byl v minulosti jednou pravomocně odsouzen. Podle rozsudku pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za funkci předsedy dozorčí rady dopravního podniku. Vykonávat ji ale nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. V dubnu 2014 obvodní soud Březinovi uložil za podvod roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, což potvrdil i městský soud. Koncem roku 2015 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, Březina poté loni v březnu podal proti rozsudku ústavní stížnost.

Policisté v minulém týdnu zadrželi také náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou. Stejně jako Březina, také Fáberová prý v případu figuruje jako svědek. Policie vyslýchala i šéfa odboru sportu ministerstva Zdeňka Břízu.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1