Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Brutální únik informací“ policejního prezidenta Tuhého? Uniklý spis GIBS je podle policie zmanipulovaný

„Brutální únik informací“ policejního prezidenta Tuhého? Uniklý spis GIBS je podle policie zmanipulovaný

Příběh „varovné SMS“ a údajného „brutálního úniku informací“ z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého má další pokračování. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) je usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) o odložení vyšetřování, v podobě, jak jej zveřejnila některá média, „pozměněné a neautentické“.

HlídacíPes.org má k dispozici reakci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), expozitury Ostrava, na stížnost právních zástupců manažera společnosti Tesco SW Davida Tesaříka. Vadil jim postup jednoho z policejních vyšetřovatelů NCOZ.

Pozměněno, začerněno

„Na základě usnesení GIBS, které bylo zveřejněno na stránkách Nadačního fondu proti korupci, byla podána námitka pro podjatost na policejní osobu, která měla tvrdit, že Tesco SW bylo na prohlídku připraveno, což odůvodňovala tím, že policie při prohlídce „nic nenašla",“ vysvětluje mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

„Tato osoba ale u prohlídek ani fyzicky nebyla a přítomní policisté si odnesli požadované mobily, počítače a dokumenty. Takové tvrzení asi u každého vyvolává pochyby o objektivním a nestranném vyšetřování,“ dodává Jelínek. 

Právě na mobilní telefon Davida Tesaříka měla podle původní vyšetřovací verze přijít varovná SMS o tom, že si policisté „mají přijít pro tátu“. Později ale vyšlo najevo, že tato SMS naopak odešla z Tesaříkova mobilu, a ne naopak. Potvrzuje to „Zpráva o extrakci“ mobilní komunikace Kriminalistického ústavu, jejíž znění má redakce též k dispozici.

Za pozornost stojí reakce ostravské expozitury NCOZ. Ta v odpovědi na stížnost označila text usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) za neautentický: „Dokument na webových stránkách, ze kterého navrhovatel vychází, nelze považovat za autentický, neboť je jeho obsah na mnoha místech pozměněn, začerněn a jsou v něm patrné další zásahy,“ stojí v textu z 30. listopadu 2016 podepsaném policistou ostravské expozitury (jméno je v dokumentu začerněno).

Není zvykem komentovat...

To však vyvolává další otázky. GIBS prověřovala, zda a případně kdo vynášel od policie informace o vyšetřování IT zakázek a jestli „nezneužil pravomoci úřední osoby“. Sama GIBS nechce obsah svého usnesení o odložení trestního stíhání ze dne 24.3. 2016 komentovat „V této věci nebyly doposud uvolněny žádné informace vhodné ke zveřejnění. Nebývá zvykem aby vyjádření k pravosti písemnosti poskytoval jiný orgán než ten, který ho vydal,“ reagovala mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Podle informací ze zasedání vyšetřovací komise poslanecké sněmovny k policejní reformě GIBS prošetřuje podíl jednotlivých bývalých příslušníků někdejšího ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci na úniku textu usnesení. „Po publikování údajných údajů ze spisu GIBS v Lidových novinách počátkem srpna jsme GIBS požádali o poskytnutí materiálu, na který se odvolávali redaktoři. To bylo zamítnuto a představitel kanceláře ředitele GIBS pouze konstatoval, že prověřují úniky ze spisu,“ podotýká za Tesco SW Jelínek.

„Dnes se již ví, že GIBS a Vrchní státní zastupitelství ve vyšetřování pochybily, ale žádná z institucí se k tomu doposud nevyjádřila. Obdobně se žádná instituce nevyjádřila k NFPK zveřejněnému materiálu, který není usnesením GIBS,“ upozorňuje Jelínek. Nadační fond proti korupci, který text usnesení GIBS získal a zveřejnil (a z nějž pak citovala i média), podle své ředitelky Lindy Majerové, text usnesení získal od anonymního zdroje.

„Vzhledem k informacím, které již byly tou dobou publikovány a i na základě vlastního šetření, jsme se rozhodli uvedené usnesení zveřejnit na svých webových stránkách. Obsahově do tohoto nebylo nikterak zasahováno, došlo pouze, na radu právníka, k anonymizaci vybraných údajů,“ říká Majerová.

„Krátce po zveřejnění tohoto usnesení byli naši zaměstnanci kontaktováni pracovníky GIBS. Zaměstnanci Fondu byli rovněž na GIBS podat „vysvětlení“ a byl s nimi sepsán úřední záznam,“ dodává Majerová. Text usnesení je na stránkách NFPK stále k dispozici.

I když policisté z NCOZ nyní autenticitu usnesení zpochybňují, na podstatě závěrů GIBS to nic nemění: „podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby“ inspekce odložila.

Na konci ledna

Podezření „z brutálního úniku informací z okolí policejního prezidenta Tuhého“, jak o něm původně mluvili policejní vyšetřovatelé, se tak nepotvrdilo. „Z obsahu SMS konverzace je patrné, že nikdo z jejich účastníků žádné informace o policejní akci chystané na druhý den vůbec neměl. Pokud něco přehlédne jeden vyšetřovatel, tak je zde dozorující role Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Takže možná vysvětlení toho, proč byla SMS chybně interpretována, se pohybují mezi nekompetentností a úmyslem,“ říká Tomáš Jelínek.

Kauza údajné varovné SMS zaslané manažerovi Tesco SW se objevila v médiích krátce poté, co policejní prezident ohlásil policejní reformu, jejíž součástí bylo i de facto zrušení samostatného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v čele s Robertem Šlachtou. Z reformy se poté stalo vrcholně politické téma.

Věcí se v souvislosti s reorganizací policie zabývá i vyšetřovací komise parlamentu. O závěrech jejího šetření by poslanci měli hlasovat v následujících týdnech. „Konečné hlasování bude na konci ledna,“ říká předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS). Jak už řekl dříve, olomoučtí státní zástupci se podle něj zapletli do politiky.

Autor pracuje pro portál HlídacíPes.org

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1