Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude se do Sněmovny volit jinak? Senátoři chtějí zrušit volební systém, ministr vnitra je proti

Bude se do Sněmovny volit jinak? Senátoři chtějí zrušit volební systém, ministr vnitra je proti

Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) chce, aby vláda u Ústavního soudu nepodpořila návrh skupiny senátorů, kteří chtějí zrušit stávající volební systém do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici a který kabinet projedná na své středeční schůzi. Senátoři v návrhu poukazují na to, že systém znevýhodňuje malé strany, které potřebují pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než velké.

Skupina 21 zákonodárců se na Ústavní soud obrátila po loňských sněmovních volbách. Návrh senátorského klubu STAN podpořili i zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a někteří nezávislí senátoři. Podle nich nemají hlasy voličů fakticky stejnou váhu, což je dáno zásadními rozdíly ve velikostech krajů a souběžným přepočítáváním hlasů d'Hondtovou metodou. Volební zákon tak prý popírá ústavní zásadu poměrného zastoupení stran ve Sněmovně.

Soud bude rozhodovat o zrušení několika ustanovení zákona o volbách do Parlamentu České republiky - například o způsobu určení počtu poslanců volených ve volebních krajích. Navrhovatelé mimo jiné tvrdí, že současný volební systém je nepředvídatelný, protože přidělení mandátů závisí na řadě proměnných. Porušuje prý také princip přístupu občanů k voleným funkcím za rovných podmínek a je v rozporu se zásadou ochrany menšin.

Senátorům vadí i takzvaná uzavírací klauzule pro koalice - tedy ustanovení, podle nějž musí koalice dvou stran získat pro vstup do Sněmovny nejméně deset procent hlasů, koalice tří stran 15 procent. Tento požadavek podle nich nepřípustně omezuje volnou soutěž politických stran a brání vzniku předvolebních koalic.

Ministr vnitra sdělil, že doporučuje, aby vláda k řízení u Ústavního soudu přistoupila a aby zastávala stanovisko zamítnutí návrhu. K iniciativě se dříve stavěli skepticky i senátoři hnutí ANO.

Navrhovatelé z řad senátorů upozornili, že zatímco vítězné hnutí ANO potřebovalo v podzimních sněmovních volbách na zisk poslaneckého mandátu 19 232 hlasů, nejmenší sněmovní klub STAN jich potřeboval 43 693. Pokud by se hlasy ve Sněmovně rozdělovaly čistě na základě poměru získaných hlasů jednotlivých stran, mělo by ANO podle senátorů 63 mandátů namísto nynějších 78, ODS by jich měla 24 místo 25. Ostatní sněmovní strany by naopak mandáty získaly, Starostové by jejich počet téměř zdvojnásobili z šesti na 11.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1