Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechmánek po uši v problémech: Objednával si práce, ale neplatil, potvrdili další věřitelé

Čechmánek po uši v problémech: Objednával si práce, ale neplatil, potvrdili další věřitelé

Nesplacené faktury ve výši desítek až stovek tisíc korun potvrdili dnes u zlínského krajského soudu v případu Romana Čechmánka další věřitelé. Bývalý hokejový reprezentant investoval do nákupu a oprav několika nemovitostí, za nasmlouvané práce však dodavatelům postupně přestával platit. Podle obžaloby uzavíral objednávky i ve chvíli, kdy už věděl, že na jejich uhrazení nemá peníze. Škoda přesahuje 15 milionů korun, olympijskému vítězi z Nagana hrozí v případě uznání viny až deset let vězení za podvod.

Čechmánek údajně neproplatil několik faktur v hodnotě přes 450 tisíc korun firmě, která zajišťovala stavební práce v jeho bytovém domě v Holešově. "Začali jsme na pana Čechmánka tlačit, kdy zaplatí. Snažil se platbu oddálit, sliboval, že peníze má. Pořád se práce dělaly, i když se vědělo, že problém s penězi je," uvedl zástupce společnosti.

S Čechmánkem prý několikrát osobně jednal. Někdejší hokejový brankář mu údajně řekl, že pracuje na přefinancování svých úvěrů. „Pan Čechmánek přislíbil, že v únoru (2014) budou nějaké peníze z Ameriky,“ sdělil svědek. Čechmánek ale u soudu řekl, že o žádných penězích z Ameriky nikdy nemluvil.

Pohledávky přesahující 300 tisíc korun má podle spisu u Čechmánka také firma Slogi stav. Její zaměstnanci pracovali jak v Holešově, tak na stavbě pivovaru ve Zlíně. Také její zástupce u soudu řekl, že mu Čechmánek sliboval vyrovnání závazků z peněz, na které čeká ze zahraničí. „Stavbu navštěvovala spoustu dodavatelů, ptali se nás, jestli jsme dostali zaplaceno,“ uvedl muž.

O pohledávkách dnes vypovídali i další svědci. Téměř všichni se shodli, že je Čechmánek o svých možných finančních potížích dopředu neinformoval. „Žil jsem dlouho v zahraničí, nepohyboval jsem se v této oblasti a udělal jsem chyby. Šlo o špatný podnikatelský záměr, přišel jsem o veškerý majetek,“ řekl Čechmánek.

Podle jeho bývalé právní zástupkyně Jany Rejžkové, jejíž vyjádření dnes předseda senátu četl, se Čechmánek při svém podnikání ke své škodě obklopil nepříliš loajálními lidmi. V roce 2013 upadl Čechmánek do insolvence, o rok později byl na jeho majetek vyhlášen konkurz.

Podle spisu figuruje v kauze 28 poškozených firem a osob. Čechmánek měl úvěry u bank, půjčoval si peníze od známých. Jen svým bývalým spoluhráčům Petru Čajánkovi a Miroslavu Blaťákovi zůstal dlužen devět milionů korun. Kromě pivovaru, který byl v provozu pouze rok, a opravovaného bytového domu v Holešově, si Čechmánek koupil bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval i do developerského projektu v Chorvatsku.

Čechmánek už dříve řekl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny pohledávky dostali. Vedení insolvence označil za neprofesionální. Jakýkoliv podvodný úmysl odmítl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1