Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy zadržované v Turecku přesunuli do jiné věznice. Datum soudu stále neznají

Čechy zadržované v Turecku přesunuli do jiné věznice. Datum soudu stále neznají

Turecké úřady přesunuly dvojici Čechů zadržovanou v zemi kvůli podezření z členství v ozbrojené teroristické organizaci do jiné věznice. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas už tak nejsou v provincii Sirnak na jihu Turecka, ale o něco severněji ve městě Van na východě země. Serveru INFO.CZ to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Za přesunem jsou podle advokáta zadržovaných kapacitní důvody. 

„Děje se to běžně i v jiných zemích, že zadržovaní jsou před začátkem soudu přesouváni," uvedla. Dodala, že česká strana stále od tureckých úřadů nedostala informace o začátku soudu. 

Podle Lagronové zařízení s přísným dozorem, ve kterém teď Všelichová s Farkasem jsou, obvykle slouží pro věznění členů ozbrojených skupin, členů organizovaného zločinu či drogových gangů. Farkasův otec serveru INFO.CZ řekl, že se synem po přesunu hovořil po telefonu. 

Dvojici tamní úřady zadržely v listopadu na hranicích kvůli vazbám na syrské kurdské milice YPG, jež považují za teroristickou organizaci. České ministerstvo zahraničí poté uvedlo, že Markéta Všelichová s Miroslavem Farkasem nemířili do Sýrie kvůli teroristické činnosti.

Šéf resortu Lubomír Zaorálek v polovině prosince jednal v Ankaře o jejich propuštění. „Mám dobrý dojem. Už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Rodina bude moci navštívit vězněné a z turecké strany vidím určitou ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a těm občanům usnadňují situaci," řekl tehdy novinářům.

Dvojice už na začátku prosince požádala soud o propuštění. Premiér Bohuslav Sobotka k tomu řekl, že vyřízení žádosti bude nějakou dobu trvat.

Česko kvůli tomu v polovině letošního ledna zaslalo Turecku diplomatickou nótu. Zajímalo se, kdy soud začne. Dvojice totiž zatím nebyla obviněna. Zaorálek nicméně uvedl, že příběh bude mít dobrý konec - vyjednávání podle něj povede k vyhoštění obou Čechů a návratu domů.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link