Cenu másla může ovlivnit i sucho na druhé straně planety, říká expert | info.cz

Články odjinud

Cenu másla může ovlivnit i sucho na druhé straně planety, říká expert

Česko je z téměř jedné třetiny nepřímo závislé na zahraničních vodních zdrojích. Vyplývá to z mezinárodní studie, kterou vypracovala nizozemská organizace Water Footprint Network (WFN) ve spolupráci Evropskou komisí. Nedostatek vody na druhé straně planety tak může mít vliv na ceny potravin a dalších komodit v Česku.

„Česko využívá pro chod své ekonomiky zhruba 10,8 kilometru krychlových vody. Z toho ale 29 procent pochází mimo hranice země. Zahrnujeme sem vodu vyčerpanou na výrobu surovin i na produkci dovážených výrobků,“ uvedl projektový manažer WFN Ertug Ercin na návštěvě v Praze, kde přednášel na půdě Akademie věd.

Právě klimatické změny, čili nedostatek vody a sucho na druhé straně planety, mohou mít na českou ekonomiku velký dopad. „Například chov dobytka v České republice je do značné míry závislý na dovozu krmiv z Argentiny či Brazílie. Tedy sucho, které by nastalo v Jižní Americe, by se zásadně projevilo na cenách masa a mléčných výrobků v Česku,“ řekl Ercin. Evropská unie dováží až 72 procent sóji, 57 procent z toho se přitom nachází v oblastech ohrožených nedostatkem vody.

„Až příště zase vyletí ceny másla nahoru, možná to bude kvůli suchu v Jižní Americe. A to je jen mediálně přitažlivá špička ledovce. Musíme naše zemědělství měnit a místo krmení dobytka ve velkochovech sójou rozvíjet ekologické zemědělství využívající místní zdroje," tvrdí programový ředitel hnutí Duha Jiří Koželouh.

Jak to může změnit česká vláda? Čtěte na E15

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud