Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Češi by měli přestat kupovat šmejdy, na Západě si je nikdo nedovolí prodávat,“ říká pro INFO.CZ komisařka Jourová

„Češi by měli přestat kupovat šmejdy, na Západě si je nikdo nedovolí prodávat,“ říká pro INFO.CZ komisařka Jourová

Náročnost spotřebitelů v západní Evropě stojí za tím, že si tamní obchodníci nedovolí nabízet jim horší potraviny nebo třeba prací prášky. Osvětu by proto potřebovali i lidé ve střední a východní Evropě, kde se dvojí jakost potravin stává velkým problémem. V exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ to uvedla evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Ta se nyní chce obrátit na obchodní inspekce a požádat je o zmapování situace. Novou legislativu ale nechystá, stačit by podle ní měla ta stávající.

Prezidenti a premiéři, kteří se v týdnu sešli na summitu v Bruselu, se věnovali i dvojí kvalitě potravin, což je opakovaně velké téma zejména v zemích střední a východní Evropy. Vy jste nedávno slíbila, že se budete situací zabývat a ze své pozice se postaráte o zpřesnění výkladu evropských pravidel pro ochranu spotřebitele. Co vás přimělo k tomu se do věci vložit?

Spadá to do mé kompetence komisařky pro spotřebitele, ale nebudu popírat, že mi nerovné zacházení se spotřebitelem vadí osobně i jako Češce. Mám proto velké pochopení pro ty, kdo se tím cítí být z principu uraženi. Uvědomme si navíc, že český spotřebitel na nákup toho šmejdu vydělává třikrát déle, než například německý zákazník na nákup kvalitního produktu. To bohužel neumím a nemůžu řešit z pozice EU a ochrany spotřebitele.

Co budete konkrétně dělat?

Problematice se dosud věnovali kolegové zodpovědní za kvalitu potravin a zdraví, kteří narazili na několik problémů. Jednak na to, že u méně kvalitních potravin se neprokázal špatný vliv na zdraví lidí, a pak na to, že by bylo potřeba mít na každý jednotlivý výrobek přesnou technickou normu. Nyní tedy hledám způsob, jak se do toho vložit přes ochranu spotřebitele a férové a rovné zacházení s evropským zákazníkem.

Jak budete postupovat?

Chci nyní požádat národní obchodní inspekce, aby zmapovaly situaci, a my tak získali přehled o tom, jak je ten problém rozsáhlý, v jakých zemích se vyskytuje a jakých výrobků se týká. Není to totiž jen záležitost střední Evropy a také nejde pouze o potraviny, ale třeba i drogérii.

Jak s výsledky naložíte?

V červnu je předložím na jednání komise, která se zabývá otázkami společného trhu. Tam bychom se měli se zástupci zemí domluvit, co uděláme dál. Každopádně nepočítám s návrhem nové legislativy, musí to řešit ta stávající.

Země by také měly začít oslovovat vlastní občany, aby přestaly šmejdy kupovat. Náročnost spotřebitelů stojí například za tím, že zákazníkům na Západě si prodávat druhořadé výrobky nikdo nedovolí.

Jak by to země měly dělat?

Třeba zveřejňovat seznam druhořadých výrobků.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744