Češi projevili nebývalou solidaritu. Bezdomovcům v zimě koupili pětkrát víc nocleženek než loni | info.cz

Články odjinud

Češi projevili nebývalou solidaritu. Bezdomovcům v zimě koupili pětkrát víc nocleženek než loni

Dárci v letošní zimní sezoně pořídili 30 000 nocleženek, díky nimž mohou lidé bez přístřeší přečkat chladné noci v teple. Počet je tak téměř pětkrát vyšší než loni. Poukázka na přespání v noclehárnách Armády spásy stojí sto korun a koupit se dá na internetu. Člověk v nouzi za poukaz získá i teplou polévku a čaj, má také možnost se osprchovat. ČTK o tom informovala zástupkyně Armády spásy Lucie Stejskalová.

„Nocleženka je vytištěna přímo v noclehárně, předána terénnímu pracovníkovi a ten ji předá přímo člověku v nouzi,“ uvádí web projektu. Každá nocleženka má své číslo. Dárci se tak dozvědí, že právě za jejich poukaz někdo z potřebných přespal v noclehárně Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku či Havířově. V loňské zimě poukázky využilo přes 6500 lidí.

Když si za noc v noclehárně osoby bez přístřeší platí samy, stojí je to obvykle mezi 30 až 45 korunami. Podle pracovníků zařízení je poplatek motivační, náklady ale nepokryje. „V ceně nocleženky je nejen nocleh, ale také teplá polévka s pečivem, čaj a hlavně možnost provést osobní hygienu a v případě potřeby i zdarma získat čisté oblečení nebo obuv. Reálný náklad za službu se pohybuje na osobu v rozmezí sto až 200 korun,“ uvádí web projektu. Dotace od státu pak pokrývají výdaje na energie, nájmy či mzdy pracovníků.

Nocleženky má na starosti Lucie Stejskalová, která web vytvořila. Stránky si v mrazivých únorových dnech prohlédlo čtvrt milionu lidí. „Je neuvěřitelné, že web, který jsme svépomocí před pár měsíci postavili, dokázal možná zachránit lidské životy,“ uvedla autorka projektu.

Podle Armády spásy dárci mají o pořízení nocleženek zájem i po zimě. Poukázky, které se zakoupí nyní, rozdají terénní pracovníci potřebným na začátku příští zimní sezony.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud