Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi se chystají přistoupit na přísnější pravidla pro práci na Západě. Výměnou za kvóty na uprchlíky

Češi se chystají přistoupit na přísnější pravidla pro práci na Západě. Výměnou za kvóty na uprchlíky

Povinné „kvóty“ na uprchlíky nefungují a EU by od nich měla ustoupit a do budoucna je neprosazovat. To je už několik měsíců pozice, se kterou Česko jezdí do Bruselu, a snaží se tím vysvětlit svůj odmítavý postoj k přijímání uprchlíků z Řecka a Itálie. Dosud se nezdálo, že by tomu někdo přikládal větší pozornost, ale to se podle informací redakce INFO.cz může brzy změnit. Češi mají v ruce silnou kartu, kterou chtějí zablokované rozhovory rozpohybovat a zlepšit svou image nekonstruktivního partnera. Prvním testem bude zítřejší schůzka premiéra Bohuslava Sobotky s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Onou kartou jsou přísnější pravidla pro levnější pracovníky z Východu, kterými si západoevropské země chtějí ochránit své trhy. Konkrétněji jde o tzv. vysílané pracovníky, kteří jsou zaměstnaní u domovské firmy, ale svou práci vykonávají v zahraničí. Jedná se například o pracovníky ve stavebnictví nebo dopravě.

Na evropské úrovni tuto oblast upravuje směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí, která v současně době prochází revizí a vyvolává mezi členy EU ostré diskuse. Západoevropské státy (včetně Francie) dlouhodobě znervózňuje, že u nich cizinci z převážně nových členských států EU pracují za mzdy běžné v jejich zemích, které jsou ale výrazně nižší. Východoevropské země zase pohlížejí na veškerá ochranná opatření u západních sousedů jako na diskriminaci.

Oblast vysílaných pracovníků proto představuje pro ČR naději a pokud země ukáže, že je ochotna někde ustoupit, může očekávat, že se jí to vrátí. To je myšlenka, se kterou nyní podle informací redakce pracují čeští diplomaté, kteří mají blízko k zítřejším jednáním. Ta se odehrají v rakouském Salcburku a kromě českého premiéra Bohuslava Sobotky se schůzky s francouzským prezidentem Macronem bude účastnit i slovenský ministerský předseda Robert Fico.

Česká diplomacie podle informací redakce věří, že vstřícné gesto pomůže v dlouhodobém horizontu odblokovat diskuse ohledně povinných kvót na uprchlíky. S těmi Česko dlouhodobě nesouhlasí a jejich odmítáním dokonce riskuje sankce ze strany unijních institucí.

Výměnu za vysílané pracovníky opírá o argumenty, že touto formou v současné době v Evropě pracuje jen zanedbatelné procento celkového počtu zaměstnanců. Navíc platí, že Česko je země, kam za prací jezdí více cizinců z levnějších zemí, než kolik pracovníků z něj odchází do zahraničí.

Podle diplomatů není taková hra bez šance. Prý mají signály, že by tudy mohla vést cesta. Jak už dříve poznamenal Respekt, Macron by se podobné nabídce ze strany Čechů bránit neměl. „Macron dostane, co potřebuje – blokační menšina vůči zpřísnění levné práce na Západě by padla, začalo by se znovu jednat.“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744