Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Českem se přehnaly drsné bouřky. Tisíce lidí zůstávají bez proudu, nejezdí vlaky

Českem se přehnaly drsné bouřky. Tisíce lidí zůstávají bez proudu, nejezdí vlaky

Česko má za sebou noc plnou bouřek, hasiči při nich zasahovali u téměř 800 případů. Většinou odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic či kolejí. Do půlnoci byla situace nejhorší v Libereckém kraji, ve středních Čechách a na Vysočině, pak se bouřka přesunula do Jihočeského a Jihomoravského kraje. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. V likvidaci následků bouřky budou podle ní hasiči pokračovat dnes celý den.Na některých místech navíc lidé stále zůstávají bez proudu. 

Energetici firmy E.ON na celém distribučním území kvůli nočním bouřkám zaznamenali výpadek proudu asi u 8000 domácností, dnes kolem 8:30 jich bylo bez proudu kolem 4000. ČTK to řekla mluvčí firmy Božena Herodesová. Firma distribuuje elektřinu v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském kraji, Zlínském kraji, částečně i v Olomouckém.

„Techniky máme v terénu, na opravách stále pracujeme," uvedla mluvčí. Doplnila, že všechna odběrná místa by měla být opět funkční ještě dnes dopoledne.

V jižních Čechách je po noční bouři několik tisíc lidí bez elektřiny, nejvíc na Jindřichohradecku. Na některých tratích nejezdí vlaky kvůli spadlým stromům, rychlíky z Brna na České Budějovice budou mít zpoždění. ČTK to dnes řekli mluvčí energetické společnosti E.ON ČR a mluvčí Českách drah (ČD). Jihočeští hasiči vyjížděli v noci k desítkám popadaných stromů.

Společnost E.ON zaznamenala za noc 11 poruch na linkách vysokého napětí, většinu v okrese Jindřichův Hradec, jednu na Strakonicku. "Bylo to hlavně v okolí Třeboňska, z větších měst jsme měli bez dodávek Suchdol nad Lužnicí, který je ale již zapínaný, bez dodávek byla i část města Třeboně. V tuhle chvíli se omezení dodávek týká 2000 až 3000 domácností, předpokládám, že během dopoledne se to zapne," řekl ČTK mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Komplikace na železnici hlasí i Středočeský kraj, v některých úsecích vlaky nejezdí. Na několika tratích leží na kolejích popadané stromy, na hlavní trati Praha-Kolín je poroucháno zabezpečovací zařízení, vlaky zde nabírají velká zpoždění, řekla ČTK tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová.

Vlaky nejezdí v úseku Mladá Boleslav hlavní nádraží - Mšeno, Zavidov - Čistá na Rakovnicku a na trati Beroun - Rakovník v úseku Roztoky u Křivoklátu - Zbečno.

Poškozené trakční vedení je v Nymburku, vlaky na trati z Prahy přes Lysou nad Labem proto nabírají zpoždění až několik desítek minut. Na hlavním koridoru z Prahy do Kolína jezdí vlaky se zpožděním až 70 minut.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744