Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko je bez velvyslance v USA, Gandalovič odjel z Washingtonu

Česko je bez velvyslance v USA, Gandalovič odjel z Washingtonu

Česká ambasáda ve Washingtonu je minimálně na několik týdnů až měsíců bez velvyslance. Dosavadní český velvyslanec Petr Gandalovič už svou washingtonskou kancelář vyklidil a právě dnes byl oficiálně představen jako nový stálý představitel České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži. Novým velvyslancem by se měl stát vedoucí zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Do té doby nechtěl změnu nikdo oficiálně komentovat. „Nebudeme žádné změny na žádném zastupitelském úřadu nebo stálém zastoupení komentovat do doby, než případně reálně nastanou, respektive do doby, než dostanou případní kandidáti na velvyslance agrément,“ odepsala na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ministerstvo zahraničí oficiálně nástup Petra Gandaloviče do funkce při OECD dnes dopoledne potvrdilo. Velvyslanec Pavel Rozsypal, který českou misi při OECD vedl od roku 2012 do prvních dní roku 2017, ministerstvo zahraničí zcela opustil.

„Post při OECD není zcela typický, nejde o bilaterální vztahy, jak je to u běžných ambasád. Práce to byla zajímavá, ale považoval jsem za přirozené, že se spíše než do Černínského paláce vrátím do byznysu, kde jsem působil i předtím,“ říká Rozsypal, který již nastoupil do pozice ředitele finanční společnosti APS Holding.

Zastupitelský úřad ve Washingtonu je považován za nejprestižnější velvyslanecký post; minimálně několik týdnů však za Česko zůstane neobsazen. Má se za jisté, že novým českým velvyslancem bude Hynek Kmoníček, který je nyní vedoucím zahraničního odboru Pražského hradu.

Navzdory diplomatickým zvyklostem to už vloni v září při návštěvě OSN v New Yorku potvrdil prezident Miloš Zeman. „Podepsal jsem již jmenovací dekret, ale říkal jsem mu (Kmoníčkovi, pozn. red.), že může odjet teprve tehdy, až bude pověřovací listiny předávat novému prezidentovi,“ řekl Zeman při setkání se zástupci krajanských spolků, jimž Kmoníčka představoval.

Již za několik dní, 20. ledna, se oficiálně stane novým americkým prezidentem Donald Trump a spolu s tím začne i tradiční velké střídání v americké administrativě. Hynek Kmoníček by do USA měl dorazit v březnu. Už dříve popsal, že změna na postu velvyslance v době změn v Bílém domě je z diplomatického hlediska výhodná.

Na Hrad přijde Jindrák

Český prezident v nedávném rozhovoru pro Washington Post řekl, že na oficiální návštěvu USA by měl odletět v druhé polovině dubna a že ho nastupující americký prezident telefonicky osobně pozval.

„V česko-amerických vztazích jde o to, aby obě strany objevily takovou společnou agendu, která je pro ně zajímavá. Boj proti militantním islámským extremistům je jednou takovou záležitostí, naše pozice na Blízkém východě druhou,“ řekl Kmoníček už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org a týdeník Euro.

Na Pražském hradě by měl Kmoníčka vystřídat dlouholetý diplomat a bývalý velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. Ten nyní působí na Úřadu vlády jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky.

Autor je redaktorem serveru Hlídacípes.org

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744