Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se brání 22milionové pokutě za Faltýnkův střet zájmů. Nevylučuje ani soudy

Česko se brání 22milionové pokutě za Faltýnkův střet zájmů. Nevylučuje ani soudy

Česko zaslalo do Bruselu žádost o smírčí řízení kvůli pokutě ve výši 22 milionů korun, kterou žádá Evropská komise za údajný střet zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zároveň vyzval ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k vypracování návrhu zmírnění dopadů sankce. Podle komise byli ve střetu zájmu členové dozorčí rady státního zemědělského fondu včetně bývalého člena vedení holdingu Agrofert Jaroslava Faltýnka (ANO). Šéf ANO a bývalý majitel Agrofertu Andrej Babiš ale tvrdí, že se o střet zájmů nejednalo.

Česku hrozí sankce 800 000 eur (22 milionů korun). Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika českých serverech unijní prověrka prokázala, že místopředseda ANO Faltýnek byl ve střetu zájmů. Důvodem bylo, že jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) dohlížel na rozdělování dotací a zároveň byl členem představenstva Agrofertu, který působí i v zemědělství. Podle Evropské komise byli ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a člen rady Petr Kudela (KDU-ČSL).

Česko dnes předalo EK žádost o zahájení smírčího řízení kvůli navržené pokutě. ČTK to řekla mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Fond požaduje, aby komise od pokuty upustila, a v opačném případě se chce obrátit na Soudní dvůr EU.

V dopise, který má ČTK k dispozici, premiér žádá od ministra zemědělství Jurečky návrh, jak minimalizovat dopady pokuty. Obratem požaduje také návrh možných změn, aby se podobným problémům předešlo. Záležitost by pak měla projednat vláda. „Prosím též o informaci, z jakých zdrojů bude případná pokuta uhrazena,“ píše premiér v dopisu.

Jurečka na svém facebookovém profilu uvedl, že členové dozorčí rady SZIF nemohou udělení dotací nijak ovlivnit. Stejně se vyjádřil také Babiš, který Agrofert donedávna vlastnil. Faltýnek ani ostatní členové dozorčí rady SZIF podle něj ve střetu zájmů nebyli. „Já si myslím, že to není správné a že bychom se měli soudit, protože ti lidi tam nemohli vůbec nic ovlivnit. A ty dotace se přidělují nárokově, kdo má hektar, kdo má nějaké zvíře, tak dostane dotaci,“ řekl dnes novinářům.

„Pan Jurečka musí konat, musí to odmítnout, protože to je totální nesmysl,“ uvedl Babiš. Akcie Agrofertu Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru do svěřenského fondu.