Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko si v Bruselu utrhlo s Babišem ostudu. Špínu si mělo prát doma, zní od europoslanců

Česko si v Bruselu utrhlo s Babišem ostudu. Špínu si mělo prát doma, zní od europoslanců

Projednávání stavu médií v České republice v souvislosti s uniklými nahrávkami, kde bývalý ministr financí Andrej Babiš hovoří s novinářem média, které vlastnil, bylo zbytečné a vedlo pouze k tomu, že si Česko způsobilo v Bruselu ostudu. Myslí si to někteří čeští europoslanci, kteří se dnešní debaty v prázdném sále zúčastnili. Analytici oslovení redakcí INFO.CZ to ale na rozdíl od nich tak černě nevidí. Je podle nich dobře, že se o podobných případech v europarlamentu mluví, protože to může přinést změny v přístupu k zemím, které mají problém s dodržováním základních hodnot EU. Řeč je například o Polsku nebo Maďarsku.

„Zbytečně jsme si udělali ostudu, protože jsme projednávali vnitrostátní záležitost, kterou jsme si měli probrat nejprve doma, zejména na půdě národního parlamentu. Do Evropského parlamentu to nepatřilo,“ řekl redakci INFO.CZ český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Narážel tak na bezmála hodinovou diskusi, která ráno probíhala v prakticky prázdném sále v Bruselu. Z téměř 800 europoslanců se jí zúčastnila zhruba dvacítka unijních zákonodárců, z nichž však drtivou většinu představovali samotní Češi. Rozprava, která skončila fiaskem navíc byla vysílaná online.

Podle Zdechovského došlo na půdě Evropského parlamentu k nešťastnému kroku, protože se v debatě smíchalo několik problémů dohromady. „Pokud jsme chtěli kritizovat Andreje Babiše, tak jsme měli uspořádat debatu na téma střetu zájmu Andreje Babiše a nikoliv obecně na svobodu médií v ČR. „Ve světě existuje celá řada států, které v oblasti svobody médií patří až za nás. Je to třeba Velká Británie nebo Francie. Situace v ČR není tak strašná,“ dodal.

Problematika se na program bruselské schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v Česku na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřenského fondu. Babiš, který stojí v čele hnutí ANO, obvinění opakovaně odmítl.

Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář naopak skepsi na účet debaty odmítá. Diskuze o podobných problémech do Evropského parlamentu podle něj rozhodně patří. „Týká se to základních hodnot, na kterých celá EU stojí,“ vysvětlil pro INFO.CZ.

To, že se podobná témata v Evropském parlamentu otevřou, může podle Kováře v konečném důsledku vést k tomu, že budou vznikat celonunijní návrhy na změny fungování celého systému. Jinými slovy může se díky tomu změnit přístup EU k zemím, které podle Bruselu porušují základní hodnoty evropského společenství. V současné době unijní instituce mají pouze omezené pravomoci.

Kovář si také nemyslí, že by žalostná účast při diskusi o stavu médií v Česku svědčila o nízkém zájmu zahraničních europoslanců o to, co se v zemi děje. „Spíše šlo o to, že se nejednalo o legislativě nebo o něčem, v čem by Evropský parlament měl nějakou pravomoc. V tomto případě o nic takového nešlo,“ řekl.

Tolik ho nepřekvapila ani samotná nízká účast. „Při hodnocení účasti poslanců na debatě je potřeba vzít v úvahu obecnou účast na podobných slyšeních v Evropském parlamentu. Ta nebývá vysoká. Z tohoto důvodu bych to nebral úplně jako nestandardní situaci, ale je pravda, že byla o něco nižší než obvykle,“ uzavřel.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1