Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko zasáhl silný vítr. Desetitisíce domácností jsou bez proudu, nejezdí vlaky

Česko zasáhl silný vítr. Desetitisíce domácností jsou bez proudu, nejezdí vlaky

Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na dnešek zasáhl celou zemi, omezil železniční i silniční dopravu. Spadlé stromy zastavily vlaky na více než deseti úsecích včetně hlavní trati mezi Benešovem a Táborem. Energetici kolem 10:00 evidovali zhruba 16.000 odběrných míst bez proudu, před půlnocí jich ovšem byl desetinásobek. Hasiči měli stovky výjezdů. U Hluboček na Olomoucku se dva lidé zranili po pádu stromu na chatu, v Menharticích na Třebíčsku spadla stodola na auta.

Desítka tratí byla neprůjezdná po 05:00, o pět hodin později vlaky podle webu Českých drah nejezdily už pouze mezi Strakonicemi a Katovicemi, kde se obnovení provozu předpokládá kolem 15:00. Mezi Opavou a Ostravou kvůli pádu stromů do trolejí vyjely motorové vlaky. V noci byly vedle hlavní trati u Benešova přechodně mimo provoz také některé úseky hlavně v Jihočeském a Moravskoslezském kraji, do spadlého stromu vlak narazil ve Skalici u České Lípy.

Spadlé stromy omezily provoz i na silnicích. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn. Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. V tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Hasiči v Česku vyjížděli v neděli kvůli bouřkám a silnému větru k více než tisícovce zásahů, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Odstraňovali spadlé stromy a větve a zajišťovali uvolněné střechy. Počet takzvaných technických zásahů byl téměř šestkrát vyšší, než je dlouhodobý průměr, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Celkově hasiči jeli k 1270 událostem. Nynější bouře Fabienne byla ale z pohledu hasičů klidnější než orkán Herwart, který se přes Českou republiku přehnal loni v říjnu a způsobil 7309 mimořádných událostí.

Středočeské hasiče zaměstnal v noci silný vítr při víc než 200 výjezdech, zasahovali mimo jiné u dvou nehod vlaků, které narazily do spadlého stromu. Ke zhruba 30 událostem byli povoláni v Praze, Libereckém, Zlínském a Královéhradeckém kraji. V Olešnici v Orlických horách spadl na silnici komín místní fary.

V noci se vítr přesunul na Moravu. V Moravskoslezském kraji hasiči zaznamenali od nedělního večera do dnešního rána víc než 150 výjezdů, především k polámaným stromům. V Olomouckém kraji bylo zásahů 90, stromy zde spadly na zaparkovaná osobní auta, železniční trať, dálnice i rodinné domy. Jihomoravští hasiči v noci na dnešek kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst. Na Vysočině bylo výjezdů více než 60.

„Relativně větší škody mohly způsobit čtyři spadlé stromy na různých místech kraje na zaparkovaná vozidla, v nichž ale nebyli lidé,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Karviná až do odvolání uzavřela zámecký park.

V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček na Olomoucku byli dva lidé zraněni po pádu stromu na chatu. Skončili v nemocnici. Střechu rodinného domu vítr sroloval ve Štěpánově na Olomoucku, poryv utrhl střechu o rozměru 15 krát 15 metrů v hranické nemocnici.

Energetická společnost ČEZ po větrné noci eviduje ještě zhruba 13.000 odběrných míst bez elektřiny, opravy se zřejmě protáhnou do úterý. E.ON hlásí zhruba 3000 odběratelů bez proudu, zhruba polovina z nich je v jižních Čechách a druhá polovina na jižní Moravě. Před půlnocí měl ČEZ bez elektřiny 140.000 odběrných míst a E.ON na jihu Čech 20.000. „Situace se poměrně zlepšila,“ uvedla kolem 10:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch v tu dobu energetici řešili v Plzeňském kraji, dále ve Středočeském a Moravskoslezském. E.ON má největší část pracovníků na Písecku.

Závad na vedení vysokého napětí evidoval ČEZ i E.ON kolem 10:00 dohromady zhruba 80. Na Rakovnicku, kde spadlo šest stožárů velmi vysokého napětí, budou muset energetici postavit náhradní vedení. Škody ČEZ předběžně odhaduje na desítky milionů korun.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1