Česko získalo šestý zářez na seznamu UNESCO. Do nehmotného kulturního dědictví patří i modrotisk | info.cz

Články odjinud

Česko získalo šestý zářez na seznamu UNESCO. Do nehmotného kulturního dědictví patří i modrotisk

Textilní tiskařská technika modrotisk je ode dneška na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Při zasedání na Mauriciu o tom rozhodl mezivládní výbor, informuje UNESCO na svém twitterovém účtu. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko. Výhradně českou nominaci tradiční krkonošské výroby vánočních ozdob naopak komise nepřijala.

Modrotisk se k dekoraci látek používá od 18. století a některé matrice na tisk v převážně rodinných dílnách jsou až 300 let staré a užívá je někde až sedmá generace tiskařů, zdůraznila pětice zemí ve své přihlášce. Matricemi se na látky tiskne chemická směs, která později zabrání jejímu obarvení, takže vytištěné vzory zůstávají bílé.

Podle českého poradce UNESCO pro nemateriální dědictví Bohumila Straky takzvanou nadnárodní nominaci modrotisku označil mezivládní panel za excelentní. „Nominace měla nejen vynikající ocenění mezinárodní hodnotící komise, ale úspěch je o to větší, že nadnárodní společné nominace se podávají zřídka, protože je to komplikované, a stojí to velké úsilí,“ uvedl Straka.

Pro ČR jde o šestou položku na světovém seznamu nehmotného kulturního dědictví. Naposledy byla v roce 2016 přijata společná nominace se Slovenskem na zápis loutkářství. Dále je na listině také sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě České republiky.

Mezivládní komise UNESCO pro nemateriální kulturní dědictví dnes rozhodovala také o zápisu tradičních českých vánočních ozdob ze skleněných perliček. Tento zápis ale na seznam nepřidala, potvrdil ČTK ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša. Nominace bude na žádost posudkové komise přepracována a předložena ke schválení v dalším cyklu.

Nositelem tradice je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby. Tamní sklárna nabízí přes 20 tisíc vzorů ozdob z foukaných perlí a trubiček, některé pocházejí až z počátku minulého století. Manufaktura, která zaměstnává padesátku lidí, funguje na stejném místě od roku 1902.

Seznam nehmotného dědictví zahrnuje více než čtyři stovky různých zvyků, tradic nebo kulturních událostí. Doplňuje tak známější soupis světového kulturního a přírodního dědictví o více než 1000 položkách, mezi nimiž jsou hory, jezera, národní parky, budova, ale i celá města.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud