Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česku dochází léčebné konopí. Úřady jsou laxní

Česku dochází léčebné konopí. Úřady jsou laxní

Léčebné konopí dokáže pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí, ulevit od mnohých příznaků či bolesti. Teď reálně hrozí, že konopí z lékáren zmizí. Státní ústav pro kontrolu léčiv se snaží marně najít českého dodavatele léčebného konopí. Pokud dodavatele nenajde, bude se konopí muset dovážet. Nevypadá to ale, že by to úřady nějak zásadně znepokojovalo.

Konopí v českých lékárnách má expiraci do konce ledna. Reálně tak hrozí, že se od prvního února bude muset dovážet. Jenže jak zjistila redakce INFO.CZ, tuto záležitost si přehazují jako horkou bramboru ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Pokud jde o dovoz léčebného konopí ze zahraničí, tak jeho povolování je v gesci ministerstva zdravotnictví,“ uvedla mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Redakce tedy zjišťovala u ministerstva zdravotnictví, jak se bude postupovat dál. „Za MZ můžeme pouze říct, že jsme dosud žádnou žádost o povolení k dovozu léčebného konopí neobdrželi,“ odpověděla na dotaz Dana Šalamunová z ministerstva.

Faktem zůstává, že nevýhodnější pro pacienty by bylo zajistit léčebné konopí v Česku. České konopí stojí zhruba sto korun za jeden gram. Konopí dovážené z Nizozemska pak 300 korun. A je možné, že konopí třeba z Kanady bude ještě dražší.

Už u prvního výběrového řízení někteří kroutili hlavou nad tím, proč se hledá dodavatel jedné odrůdy, když každý druh konopí je trochu jiný a logicky je tak vhodný jen pro některé pacienty. Nakonec celá věc skončila fiaskem. Dodavatel se našel, firma Elkoplast Slušovice měla dodat 40 kilogramů. Jenže lékový ústav nakonec od dodavatele převzal jen 11,2 kilogramu v rámci první dodávky, zbytek tak zůstal společnosti na skladě.

Druhé výběrové řízení vypsal ústav v roce 2016. Dodavatel se nenašel. Přísné podmínky nedokázaly firmy splnit nebo nakonec odstoupily samy. Teď vypsal SÚKL výběrové řízení znovu. Je pravděpodobné, že v blízké době se dodavatel nenajde.

„V případě, že nebude ani stávající zadávací řízení úspěšné, bude stejně jako v předchozím případě zrušeno a vypsáno znovu,“ reagovala na dotaz redakce Přinesdomová. Podmínky se ale podle vyjádření SÚKL výrazně nezměnily. Jejich úpravy byly jen drobné. 

„SÚKL zcela nepochopitelně vyžaduje certifikát kvality léčebného konopí za komplikovanějších a především dražších podmínek, než je požadován kdekoliv v EU, USA, Kanadě, Austrálii či Indii,“ napsal pacientský spolek pro léčbu konopím KOPAC ve svém vyjádření. Podle organizace požaduje ústav nesplnitelné podmínky.

Proč jsou vůbec se zaváděním léčebného konopí v Česku takové potíže? Svůj podíl na tom mají úřady. Podle sdružení KOPAC má SÚKL dvojí roli. Musí české léčebné konopí distribuovat, jenže zároveň musí odvětví regulovat. Jinými slovy měl by školit lékaře a šířit mezi nimi osvětu, aby se mohli s novým produktem seznámit a naučit se ho v praxi využít. A hledá také českého dodavatele – vydává licence pěstitelům.

Zároveň funguje jako regulátor – musí se poprat se všemi zákonnými a podzákonnými normami a interpretovat je. SÚKL pak sám sobě nastavuje podmínky kvality konopí, které jsou ve výsledku přísnější než v jiných zemích, kde je léčba konopím legální. Spolek KOPAC se domnívá, že SÚKL tuto situaci nezvládá. Podle něj je třeba tyto role distributora a regulátora striktně institucionálně rozdělit, a to v nejkratší možné době.

Konopí v Česku

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 a Česko bylo druhou zemí v Evropě, kde bylo schváleno použití konopí pro léčebné účely. Předepisovat se může výhradně pro zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Podle čísel by se mohlo zdát, že čeští pacienti o léčbu konopím nemají zájem. Léčba se týká starších, nevyléčitelně nemocných lidí. Dosud bylo vydáno přes 2,5 kilogramu léčebného konopí. Měsíčně si jej vyzvedne asi 25 pacientů. Obecně se tvrdí, že pacienti si jej často pěstují doma sami a o konopí z lékárny nemají zájem. To je ale ovšem jen polovina příběhu.

Velkým problémem je ekonomická nedostupnost. První léčebné konopí z Česka šlo do českých lékáren v březnu minulého roku. Dávkování je individuální – podle průzkumu sdružení KOPAC pacienti potřebují do jednoho gramu denně. Z invalidního důchodu by tak měsíčně utratili za to levnější české konopí zhruba tři tisíce korun měsíčně. To není malá částka ani pro ekonomicky činného člověka, natož pak pro člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí.

V Česku je navíc zatím jen 16 lékařů, kteří mohou konopí předepisovat. Nicméně třeba Fakultní nemocnice Motol již pracuje na tom, aby i ona mohla v brzké době léčené konopí pacientům podávat, šlo by zhruba o 40 lékařů.

„Doplníme ještě několik nezbytných administrativních kroků souvisejících s registrací a nutným elektronickým podpisem. Předpokládám, že v únoru nebo březnu to bude možné,“ odpověděl na dotaz redakce doktor Martin Holcát z FN Motol. Spotřeba konopí k léčebným účelům se tak logicky skokově navýší. Pokud se léčba konopím osvědčí, bude také růst zájem ze strany odborné veřejnosti. Lékaři ale možná nebudou mít co předepisovat.

Pacienti jsou zatím k pěstování v podstatě odkázáni. „My nejsme úplně zastánci samopěstování. Proto vznikl spolek KOPAC, aby hájil zákonná práva, protože to konopí v lékárně je testované, je čisté. U konopí, které pěstujete doma, nevíte, jaký má obsah kanabinoidů a jestli není kontaminované,“ uvedla Vágnerová.

Konopí totiž funguje trochu jako houba. Z půdy vyčistí nebezpečné látky, například těžké kovy, ty ale pak obsahuje vypěstovaná rostlina.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744