Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chovanec připustil, že by ČSSD mohla jít do vlády s Babišem. „Je třeba chránit zájmy ČR,“ tvrdí

Chovanec připustil, že by ČSSD mohla jít do vlády s Babišem. „Je třeba chránit zájmy ČR,“ tvrdí

Sociální demokracie je připravena k debatě o sestavování vlády, není to ale „úprk ke křeslům“, ale snaha prosazovat program a chránit zájem Česka. O postoji strany však rozhodne její únorový sjezd. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl úřadující předseda strany Milan Chovanec.

„Za mě: my jsme byli opravdu připraveni jít do opozice. Když vidíme, co se rodí za koalici v Poslanecké sněmovně, tak z důvodů programových, a to znamená proevropské směřování České republiky a dalších, jsme připraveni k debatě,“ řekl Chovanec. „To není úprk k nějakým křeslům, to není úprk ke třem ministerstvům nebo dvou bezvýznamným ministerstvům. To je snaha prosazovat program a chránit zájem České republiky,“ dodal.

„Samozřejmě, a říkám to dlouhodobě, že pokud se na tuto cestu vydáme, tak sociální demokracie na sjezdu musí potěžkat, jestli ta cesta je správná, nebo není,“ poznamenal. Sjezd podle něj může změnit názor na premiéra Andreje Babiše (ANO) jako na osobu stíhanou. On sám to ale doporučovat nebude a nebude pro to ani hlasovat, nicméně podřídí se většině.

Chovanec připomněl, že jedna z podmínek ČSSD zněla, že nikdo ve vládě nebude obviněn. Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka přitom Sněmovna v pátek vydala k trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo.

Chovanec dodal, že sociální demokracie nemůže být fíkovým listem, který bude zakrývat faktickou koalici ANO s komunisty a hnutím SPD ve Sněmovně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1