Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čistky Babišovy vlády pokračují. Na ministerstvu práce končí pět z osmi odborných náměstků

Čistky Babišovy vlády pokračují. Na ministerstvu práce končí pět z osmi odborných náměstků

Na ministerstvu práce zřejmě skončilo pět z osmi odborných náměstků. Jejich jména už nejsou v poslední verzi seznamu vedoucích pracovníků, kterou dnes úřad zveřejnil na svém webu. Od 1. ledna má ministerstvo novou organizační strukturu, kterou před Vánocemi schválila vláda Andreje Babiše (ANO). Dva posty náměstků byly zrušeny, sekce a odbory v nich se přeskupily. Čtyři z pětice končících náměstků si přivedla či vybrala bývalá ministryně Michaela Marksová (ČSSD), pátá náměstkyně je z ANO. Ministerstvo změny nekomentovalo.

Na ministerstvu zřejmě končí náměstek Robert Baxa, který měl na starosti informační systémy. Odchází asi i Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) z pozice šéfky sekce sociální a rodinné politiky. V seznamu nejsou ani Petr Hejduk a Martin Kučera, kteří přišli do úřadu z byznysu. Chybí také jméno dosavadní náměstkyně pro odvolání a správní činnosti nepojistných dávek Jany Hanzlíkové (ANO). Všichni náměstci museli před časem projít výběrovým řízením podle služebního zákona.

Zůstávají náměstci pro zaměstnanost Jiří Vaňásek a legislativu Petr Hůrka, kteří na ministerstvu působí léta a vypracovali se z nižších pozic. Ve funkci je podle webu dál i náměstkyně pro sociálně pojistné systémy Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Ministerstvo na opakované dotazy ČTK k organizačním a personálním změnám po nástupu nové šéfky Jaroslavy Němcové (ANO) ani koncem roku, ani letos neodpovědělo. Němcová při přebírání úřadu řekla, že razantní personální změny nechystá. Nevyloučila ale případné úpravy fungování úřadu i snižování počtu pracovníků. „Nejdeme jako čisticí komando... Pokud se za poslední roky zvýšil počet zaměstnanců o stovky, podívám se určitě na efektivitu chodu úřadu,“ řekla tehdy ministryně na tiskové konferenci.

Podle systemizace, kterou Babišova vláda schválila před Vánocemi, ministerstvo zažilo k 1. lednu vnitřní organizační přesuny. Zrušena byla dvě místa odborných náměstků, jejich podřízení byli převedeni pod jiného šéfa či šéfku, přeskupily se odbory a přejmenovaly sekce. Vedení ministerstva organizační úpravu v podkladech pro kabinet zdůvodnilo lepší možností řízení i kontroly a logickým provázáním činností.

Podle materiálu mělo na ministerstvu ubýt devět služebních míst představených. Přibýt mělo jedno běžné služební místo a osm zaměstnaneckých - jedno vedoucí a sedm ostatních.

Zrušily se sekce pěti náměstků - pro informační technologie, rodinu a sociální politiku, řízení úřadu, ekonomiku a evropské fondy a odvolání a správní činnosti. Místo nich vznikly tři sekce, a to ekonomická a ICT, evropských fondů a pak správních činnosti a sociální politiky.

Úřad už před koncem roku opustili dva političtí náměstci bývalé ministryně Marksové. Němcová si do této pozice vybrala bývalou šéfku úřadu práce Marii Bílkovou, kterou její předchůdkyně z funkce odvolala.

Změny v úřadu prováděla i Marksová. Po přijetí služebního zákona výrazně přibylo odborů. Vedení resortu to zdůvodňovalo zaváděním nových opatření i vyřizováním evropských projektů. Pravicová opozice růst počtu úředníků kritizovala. Nyní podle kritiků noví ministři a ministryně provádějí překotné personální změny a organizační úpravy, přestože menšinový kabinet ještě nezískal důvěru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744