Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Člen svazu bojovníků za svobodu se neštítí ničeho, prodává hrnky s Hitlerem

Člen svazu bojovníků za svobodu se neštítí ničeho, prodává hrnky s Hitlerem

Uctívat český odboj a zároveň prodávat hrnečky s portrétem Hitlera se zdá být neslučitelné. Ne tak ale v nakladatelství Naše vojsko. Jeho ředitel Emerich Drtina totiž na e-shopu nabízí dlouhodobě předměty s nacistickou tematikou. Nyní ale vyšlo najevo, že je sám členem Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), který sdružuje účastníky odboje za druhé světové války a jejich rodinné příslušníky.

Na podivnou kombinaci upozornil v květnu web Židovské listy. Ten připomínal kauzu prodejů předmětů s nacistickou tematikou na e-shopu Naše vojsko, jehož ředitelem je právě Emerich Drtina. Nyní vyšlo najevo, že je členem Českého svazu bojovníků za svobodu, kde by si pravděpodobně nikdo upomínkové předměty s vrahy svých rodičů nekoupil. Hrnky a trička s nacistickými pohlaváry ovšem majitel nakladatelství nepovažuje za škodlivé.

„V žádném případě tímto nechceme propagovat nacismus, jedná se jen o prodej sběratelských předmětů,“ vysvětlil v dubnu Drtina. Nyní sám v rozhovoru pro INFO.CZ potvrdil, že je skutečně zároveň členem ČSBS.

Hrnečky s Hitlerem a další předměty s fotkou nacistického vůdce pobouřily přeživší holocaustu nebo nizozemské velvyslanectví. Protestoval proti nim také rabín Karol Sidon. Když média v únoru na podivný sortiment upozornila, hájil se Drtina, že chtěl pouze pobavit veřejnost. Následně zboží z e-shopu na nějakou dobu zmizelo, nyní už jsou opět v prodeji trička a hrnky s Heydrichem, Stalinem i Hitlerem.

„Nabídku produktů na našem e-shopu ovlivňuje poptávka zákazníků, kteří si oblíbili naší sběratelskou edici světových osobností. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zařadit do prodeje omezenou sérii těchto triček a hrnečků,“ prohlásil už dříve Drtina. Jeho nakladatelství také loni vydalo knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1