Články odjinud

Co dělal Kurd Muslim před zadržením v Praze? Pozvali mě „čeští velvyslanci“, tvrdí

Co dělal Kurd Muslim před zadržením v Praze? Pozvali mě „čeští velvyslanci“, tvrdí

Kurdský politik Sálih Muslim považuje své propuštění v Česku za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Muslim to řekl na dotaz na setkání s novináři. Odmítl tak kritiku Turecka, podle něhož dnešní rozhodnutí o neuvalení vazby na kurdského politika je politické a znamená podporu teroristické organizaci.

„Domnívám se, že to není rozhodnutí politické, ale právní,“ komentoval Muslim usnesení pražského městského soudu, které je pravomocné.

Muslim řekl po svém propuštění, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože v Evropě upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů. Tvrdí, že byl do Prahy pozván na třídenní oficiální konferenci 'českými velvyslanci', které však nejmenoval. Popřel, že by měl cokoliv společného s teroristickými bombovými útoky v Ankaře.

Zadržen byl v samotném závěru setkání, po dobu zadržení se ho podle něho čeští policisté na nic nedotazovali. Po celou dobu se chovali profesionálně, uvedl. Zatím nepadlo rozhodnutí, kam z ČR odjede. Může cestovat po EU.

Turci Muslima spojují s bombovým útokem v Ankaře z března 2017, který podle nich zosnovala výkonná rada Kurdské strany pracujících. Dřívější zatykač z prosince 2016 ho pak spojil s jiným bombovým útokem, při němž zemřelo 29 lidí a dalších 87 bylo zraněno. „V té době jsem byl v Evropě. Jsem politik, nemám s tím nic společného. Co se děje uvnitř Turecka, nás nezajímá. Zaměřujeme se na situaci na severu Sýrie,“ uvedl Muslim.

Zatykači vydanému Nejvyšším soudem v Ankaře nepřikládal význam. Poukázal na to, že v Evropě bez problémů pobývají i další lidé, které Turecko řadí na seznam nejhledanějších teroristů. Pro skutečnost, že byl zadržen právě v Česku, když předtím veřejně vystupoval například v Německu nebo Belgii, nemá vysvětlení. O důvodu spekulovat nechtěl. Na adresu české policie řekl, že pouze dělala svou práci. Žádné stížnosti ohledně svého pobytu v policejní cele neuvedl.

 

Články odjinud