Články odjinud

Co nejdřív uděláme „kulatý stůl“ s poslanci, slíbil Ťok taxikářům

Co nejdřív uděláme „kulatý stůl“ s poslanci, slíbil Ťok taxikářům

Dan Ťok, ministr dopravy, chce uspořádat v Poslanecké sněmovně kulatý stůl, kde by se zástupci taxi služeb sešli s poslanci a vysvětlili jim reálný problém se službou Uber. Slíbil to na pravidelném jednání pracovní skupiny, která má problematiku taxi řešit. 

Podle ministra by se kulatý stůl měl uskutečnit na půdě sněmovního hospodářského výboru v nejbližším možném termínu. Dodal, že zatím nemá informaci o tom, zda budou taxikáři v pondělí opět stávkovat. Sdružení českých taxikářů však již avizovalo, že se protest uskuteční.

Ťok chce se sněmovními stranami vypracovat širší novelu zákona o taxislužbě, která by vyřešila situaci kolem fungování alternativních služeb typu Uber. Původně plánoval kvůli protestům pražských taxikářů rychlé prosazení restriktivních opatření vůči alternativním taxislužbám. Prosazení novely bude trvat asi rok. Taxikářům vadí, že Uber zprostředkovává jízdy nelicencovaným řidičům, kteří nemají označené vozy jako taxi.

Části taxikářů se řešení problému novelou nelíbí, a proto na pondělí svolali další protest. Podobnými akcemi v minulých dvou týdnech blokovalo Sdružení českých taxikářů spolu s Asociací koncesionářů dopravu v Praze.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber, kterých je asi 2000, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

 

Články odjinud