Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čunek chce být znovu šéfem lidovců. Umí se prý dohodnout i s Babišem

Čunek chce být znovu šéfem lidovců. Umí se prý dohodnout i s Babišem

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek nevyloučil, že se bude ucházet o funkci předsedy KDU-ČSL. Rozhodnout se prý může až přímo na květnovém volebním sjezdu, uvedl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. Míní, že lidovcům chybí chuť vyhrát a současný předseda Pavel Bělobrádek má nejen jinou povahu, ale hlavně menší politické i životní zkušenosti než on.

Za "nepříliš uvážlivý" například označil Bělobrádkův přístup k jednání o možné volební koalici KDU-ČSL se Starosty a nezávislými (STAN) a připomněl, že si pamatuje podobné diskuse v někdejší Čtyřkoalici.

 

„Chybí nám esprit, leadership. Musíme mít v sobě touhu vyhrát, ne hrát... U lidovců je takový zvyk, že když není problém, tak se to zdá dobré. A já si myslím, že je to hrozně špatně,“ uvedl Čunek, který na podzim vyhrál v čele lidovecké kandidátky krajské volby ve Zlínském kraji a stal se hejtmanem. Na rozhodnutí kandidovat na předsedu má prý ještě dost času. „Každý z delegátů sjezdu může kohokoliv navrhnout, i sám sebe,“ dodal.

Po volbách do Sněmovny lidovci podle něj nepůjdou do žádné, ani tiché koalice s komunisty. Ostatní varianty nechce předem vylučovat, sám se podle svých slov dokáže dohodnout s každým, pokud mu "dostatečně razantně a racionálně" vysvětlí, o co mu jde. Na rozdíl do Bělobrádka má prý partnerský vztah i s předsedou ANO Andrejem Babišem, jehož hnutí je považováno za favorita letošních sněmovních voleb.

 

Čunek je členem KDU-ČSL od roku 1990. V čele strany byl od prosince 2006 do května 2009. Během své politické kariéry byl vicepremiérem a ministrem, nyní je hejtmanem, senátorem i starostou Vsetína. Právě jako starosta na sebe poprvé upozornil v roce 2006, když město pod jeho vedením nechalo vystěhovat z centra vesměs romské neplatiče nájemného. Poté se stal senátorem, předsedou KDU-ČSL i členem vlády. Po obvinění z korupce Jiří Čunek v listopadu 2007 opustil kabinet, v dubnu 2008 se ale do vládní funkce vrátil. Údajnou korupční kauzu totiž státní zastupitelství nadvakrát odložilo. Před třemi lety pak Nejvyšší soud konstatoval, že při vyšetřování případu byl porušen zákon. Podruhé a již definitivně Jiří Čunek ve vládě skončil v lednu 2009 poté, co ztratil podporu uvnitř vlastní strany.

Po nedávném úspěchu v krajských volbách se začalo mluvit o Čunkovu možném comebacku do nejužšího stranického vedení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744