Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daňová Kobra navrhla obžalobu tří lidí. Nezákonně obchodovali s pohonnými hmotami

Daňová Kobra navrhla obžalobu tří lidí. Nezákonně obchodovali s pohonnými hmotami

Policejní tým Daňová Kobra navrhl obžalobu tří lidí kvůli krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Státu měli podle vyšetřovatelů způsobit škodu 240 milionů korun, v případě odsouzení jim za to hrozí až deset let vězení. Na webu Kobry o akci s krycím názvem Karas informoval Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Skupina obviněných od září 2012 do března 2013 obchodovala s pohonnými hmotami. Nakupovali je v zahraničí a následně prodávali v Česku, čímž vznikala vysoká daňová povinnost na DPH. Hlavní organizátor trestné činnosti měl podle kriminalistů po dohodě s dalšími obviněnými vymyslet způsob, jak sníží daňovou povinnost. „Za tímto účelem měli fiktivně deklarovat dodání sklotextilních látek, resuscitačních masek a dalšího zboží na Slovensko. K tomuto účelu měli využít několik fakticky nefungujících tuzemských i zahraničních obchodních korporací, mezi nimiž předstírali existenci reálného obchodního styku,“ popsal mluvčí.

Při vyšetřování spolupracovali policisté z Daňové Kobry s Generálním finančním ředitelstvím a Finančním analytickým úřadem. Během akce byly podle Ibeheje na účtech obviněných, případně na účtech souvisejících korporací, zajištěny finanční prostředky ve výši bezmála poloviny celkové způsobené škody.

Spisový materiál, který policisté předali na Městské státní zastupitelství v Praze, se skládá z více než 4000 stran základního spisu a dalších 5700 stran příloh, dodal mluvčí centrály.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Speciální policejní tým Kobra tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1