Články odjinud

Debata o syrských sirotcích je plná nepřesností. V čem nemá Babiš a Šojdrová pravdu?

Debata o syrských sirotcích je plná nepřesností. V čem nemá Babiš a Šojdrová pravdu?

Kolem iniciativy lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí několika desítek syrských dětí z uprchlických táborů a následné reakce premiéra Andreje Babiše se v posledních dnech rozproudila emočně zabarvená debata. Ve vyjádření politiků ale zaznívají nepřesnosti. Objevují se otázky, jak by celý proces mohl, nebo nemohl fungovat. Z azylového práva i českých zkušeností se přitom na většinu z nich dá odpovědět. 

Jednou z nepřesností, které se v debatě o možném přijetí 50 syrských dětských uprchlíků, objevují, je výraz „sirotci“. Přesnější by však byl o něco krkolomnější termín děti, případně mladiství bez doprovodu.

„Za prvé: v řízení o udělení mezinárodní ochrany by nemělo být relevantní, zda mají tyto děti rodiny, nebo ne. Za druhé se termín sirotci v tomto procesu nepoužívá. Používá se skutečně termín nezletilí bez doprovodu. Kritériem je, aby byl jejich věk pod osmnáct let,“ popisuje pro INFO.CZ právnička z Organizace pro pomoc uprchlíkům Hana Franková.

50 syrských sirotků - o co jde?
Česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) už před několika měsíci navrhla, aby v rámci solidarity se zeměmi, které mají problémy s příchodem migrantů na své území, Česko přijalo několik desítek dětí z tamních utečeneckých táborů. Podle političky by se mělo jednat o 50 syrských nedoprovázených dětí – sirotků, které se nyní nacházejí v uprchlických centrech v Evropě. Její iniciativa, o níž již dříve informovala vládu a minulý týden ji oficiálně představila v Senátu, vyvolala v médiích a na sociálních sítích emoční lavinu a vyjadřovali se k ní i další politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že s přijetím syrských sirotků nesouhlasí a iniciativu europoslankyně razantně zamítl s tím, že se jedná o předvolební agitaci. I v důsledku kritiky, která se na něj za jeho slova sesypala, později svá slova mírnil a v pátek by se Šojdrovou měl o jejím návrhu hovořit.

Konkrétně by se mohlo v tomto případě jednat o uprchlíky, kteří dnes pobývají v uprchlických táborech v tzv. nárazníkových státech, především na řeckých ostrovech. Tam se aktuálně nacházejí děti ve věku 12-17 let a převážně (70 %) se jedná o chlapce. Jak popisují organizace jako UNHCR nebo Lékaři bez hranic, kapacity těchto míst jsou několikanásobně překročeny. 

Zpráva UNHCR z letošního srpna říká, že situace v tzv. hotspotech na řeckých ostrovech v Egejském moři je kritická. V hotspotu Moria, která má kapacitu 2 tisíce lidí, je momentálně 7 tisíc žadatelů o azyl – čtvrtinu z nich představují děti. V médiích (i českých) se už delší dobu píše o tom, že teenageři se kvůli podmínkám, v nichž v těchto táborech žijí, někdy i sebepoškozují, nebo se pokouší o sebevraždu.

Jak by proces přijímání vypadal?

Jedním z důvodů, proč premiér Babiš smetl iniciativu ze stolu, je připomínka, že plán lidovecké europoslankyně premiéra Babiše není dostatečně promyšlen a neříká, co by se s přijatými dětmi mělo dít. V rozhovoru pro INFO.CZ Šojdrová uvedla, že posuzování, zda by Česko mohlo konkrétní dítě přijmout, by mohlo probíhat jak v Řecku, tak v ČR.

V případě, že by se Česko rozhodlo skupinu dětí přijmout, nabízí se hned několik možných variant, jak by proces v praxi vypadal. Záleželo by na rozhodnutí tuzemských úřadů. Určité zkušenosti z minulosti už přitom mají.

„Když jsme v minulosti přijímali někoho formou ressetlementu (česky přesídlení – pozn.red.), tak se za českou stranu provedly předběžné rozhovory v uprchlickém táboře a tyto osoby ihned po přicestování dostaly mezinárodní ochranu. Ale dovedu si představit i ten model, kdy by sem osoby přijely a celé řízení by probíhalo až tady, zřejmě nějakou zrychlenou formou,“ popisuje Franková s tím, že principem ressetlementu je právě to, že status dostanou vybrané osoby zrychlenou formou a nemusí procházet celým azylovým řízením jako klasický žadatel o azyl, který by žádal až v Česku.

„Bylo by dobré, kdyby už v uprchlickém táboře probíhal orientační mechanismus, kdy by už tam byli mladí lidé připravováni na to, do jaké země půjdou a jak to tu bude vypadat. To už tak v minulosti bývalo,“ dodává právnička.

Jaká kritéria si může Česko stanovit?

Střet politiků se týkal také možného věku dětí a dalších kritérií, podle kterých by Česko mohlo případnou padesátičlennou skupinu dětí „vybírat“. Z pohledu azylového práva by ale nemělo hrát roli nic jiného než to, zda má člověk nárok na mezinárodní ochranu. „Nemělo by záležet na dalších faktorech: jestli je to výborný student nebo zda má oba rodiče, nebo jestli je mu sedm, či čtrnáct let,“ vysvětluje právnička.

V praxi je to ale podle ní tak, že pokud se země zaváže přijmout jen takto malou skupinu, určitá kritéria si sama stanoví.

Je možné o mezinárodní ochranu přijít?

Europoslankyně Šojdrová v rámci svého plánu zmiňuje institut tzv. mezinárodní doplňkové ochrany, kterou by uprchlíci mohli získat. Ta se v lecčems liší od azylu. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že je udělena na omezený čas, po němž úřady zjišťují, zda se situace v zemi původu nezměnila.

Politička zmiňuje, že by se mohlo přezkoumávat, zda jde opravdu o sirotky a pokud by se ukázalo, že mají rodinné příslušníky, ochrana by byla odebrána. Takovým způsobem to ale podle odborníků nefunguje. Už z toho důvodu, že právo nehledí na to, zda jsou děti bez doprovodu osiřelí, nebo ne.

„Obecně lze doplňkovou ochranu odejmout, pokud se nějak zásadně změnila situace v zemi, odkud migrant přichází. To je poměrně těžké prokázat. Nemůže ale hrát roli, jestli se změnila něčí rodinná situace,“ říká Franková. „Pak je v zákoně pasáž, že se může ochrana odejmout, pokud člověk uvede klamavé údaje. Používá se to, pokud někdo úmyslně uvede falešný doklad nebo něco podobného. Pokud je to dítě, které neví, že má naživu nějakého příbuzného, tak by mu šlo zřejmě těžko klást k tíži, že se o něm dozví později,“ dodává právnička.

V praxi bývá tak, že české úřady obvykle udělí doplňkovou ochranu nejdříve na dva roky, poté přezkoumají situaci, kvůli níž člověk ochranu získal, a poté ji případně prodlouží. Po pěti letech mohou lidé požádat o trvalý pobyt v Česku.

Kde by děti byly?

V rámci debaty se také opakuje otázka, kam by vybrané děti v Česku putovaly. Tady podle právničky existuje možnost, že by se o ně mohly postarat i české rodiny.

„Existuje zařízení, které se stará o děti-cizince bez doprovodu. Tam by mohly být, určitě na začátek v průběhu orientačních tréninků, nebo by šlo otevřít další zařízení. Poté by se mohlo přistoupit k umístění v rodinách nebo komunitách. Určitě by to pro ně bylo lepší. Druhá varianta by mohla být ta, že by šly do přijímacího střediska pro žadatele o azyl a odtamtud byly rychle svěřovány soudně do péče rodin,“ říká Franková.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818