Demonstrace v Praze proti Turkům: aktivisté tlačí na politiky, odpověď Stropnického jim nestačí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demonstrace v Praze proti Turkům: aktivisté tlačí na politiky, odpověď Stropnického jim nestačí

Demonstrace v Praze proti Turkům: aktivisté tlačí na politiky, odpověď Stropnického jim nestačí

Asi 200 lidí dnes večer prošlo centrem Prahy na protest proti tureckému útoku na severosyrský Afrín. Chtěli, aby se čeští politici vyjádřili k turecké politice, kterou demonstrující považují za agresivní. Protest také podpořil syrské kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy a podle svého vyjádření je právě v Afrínu nedávno po několikatýdenních bojích porazila.

Demonstrace začala v 17:30 na náměstí Republiky. Odtud se demonstranti vydali Hybernskou ulicí k Lidovému domu, kde sídlí ČSSD, a dále do ulice Politických vězňů k sídlu KSČM. Tyto strany spolu s SPD a ANO podle organizátorů pochodu odhlasovaly, že se návrh na formulaci pozice vlády ČR k situaci v Afrínu nedostal mezi body programu schůze Poslanecké sněmovny.

Od sídla komunistů se aktivisté vydali Opletalovou ulicí na Václavské náměstí. Pochod zakončili na Jungmannově náměstí. Rozcházet se začali před 20:00.

"V současnosti okupovaný Afrín opouštějí statisíce lidí, mnoho z nich přitom právě tam uprchlo před hrůzami občanské války v Sýrii, takže se uprchlíky stávají už podruhé," uvedli aktivisté v prohlášení zaslaném ČTK.

Ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO) aktivisté údajně zaslali více než tři stovky dopisů, ve kterých požadovali, aby se k situaci v Afrínu vyjádřil. "Odpověď, která nám přišla z Černínského paláce, nám přijde neuspokojivá. Ministerstvo vyjadřuje nad celou situací 'znepokojení', což neodpovídá hrůzám, které se v Afrínu dějí," uvedl v prohlášení Michael Polák z iniciativy Ne rasismu.

Organizátoři uvedli, že se pochodem přidávají k dalším demonstracím v Evropě. Podle aktivistů mají vytvořit tlak, aby se evropští politici odhodlali podpořit své skutečné spojence v boji proti islamistickému terorismu, a to Kurdy v Sýrii.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.