Den, kdy Romové hrdě vystavují svůj původ. Lidé po celé republice vzdávají hold „romství“ | info.cz

Články odjinud

Den, kdy Romové hrdě vystavují svůj původ. Lidé po celé republice vzdávají hold „romství“

Na dnešní den připadá už 47. ročník Mezinárodního dne Romů. Svátek, který si připomínají lidé po celém světě, zůstával v České republice dlouho spíše okrajovou událostí spjatou s oslavami v duchu folklórních tradic. To se před třemi lety pokusil změnit progresivní spolek Ara Art vyrůstající z mladé romské generace, který pojal oslavy moderně a s kombinací úcty k tradicím i sympatické nadsázky. Spolek se zároveň s úspěchem pokouší o propojení jednotlivých romských a pro-romských iniciativ v ČR, s cílem rozšířit jednotnou podobu oslav do dalších mimopražských měst.

„Formální oslavy s dostatečnou publicitou založené na prezentaci romské kultury, jsou důležitou součástí posilování národní identity,“ deklarovali lidé z Ara Art v počátcích svých snah o revitalizaci MDR. Také díky jejich aktivismu je v roce 2018 Mezinárodní den Romů v ČR mnohem nepřehlédnutelnější, než tomu bylo kdysi. Kromě třídenního pražského programu, jehož součástí je jízda historickou tramvají, workshopy, setkání s novináři i neodmyslitelná hudební vystoupení předních romských umělců (kompletní line-up naleznete ZDE) MDR už poněkolikáté uctí i jednotlivé radnice a městské úřady, které na svých budovách vyvěsí romskou vlajku. Pozadu nezůstane ani Česká televize, která do svého programu zařadila celý blok romských pořadů, od těch hudebních až po filmy či seriály s romskou tematikou. Letošní oslavy pak dnes vyvrcholí slavnostním galavečerem v divadle Archa, kde bude tradičně udělena i Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti romského jazyka.

Další oslavy o víkendu proběhly či proběhnou také v Brně či v Ostravě, kde na akci už včera dorazily dokonce tři tisícovky návštěvníků. Novinkou je letos tematická videoupoutávka - opět v režii Ara Artu a jeho ředitele, režiséra a aktivisty Davida Tišera - která dostala název „Romipen“ (v romštině „romství“, či „esence romství“, to, co činí Roma Romem), která s nadsázkou připomíná tradiční romskou (nejen) rodinnou soudržnost a zálibu ve velkorysých oslavách.

A jak slaví letošní MDR někteří oslovení Romové? Tak například spisovatelka a studentka romistiky na UK-FF Iveta Kokyová se už v sobotu zúčastnila sousedské akce v bývalé továrně Piánka v Zákolanech, jejíž součástí bylo literární čtení či program pro děti s kolotočem romského řezbáře Martina Matěje Holuba. „MDR je pro mě významným dnem už jen proto, že poukazuje na problémy, kterým Romové čelí. Je to pro mne den, kdy se zvedá mé romství i příležitost setkat se na různých akcích s dalšími, a krásný je i v tom, že s námi společně slaví i Neromové,“ svěřila se Info.cz.

Student Středoevropské univerzity Michal Mižigár zase letos v rámci své stáže v Budapešti chystá u příležitosti MDR společně s dalšími studenty týden romské kultury, jehož součástí budou debaty, promítání filmů, konference či koncerty. MDR pro něj znamená „největší milník, kdy se Romové z celého světa spojili pro potřeby svých lidí“ i důkaz toho, že „Romové jsou konečně aktéry svých dějin.“ „Tento den slaví Romové po celém světě bez ohledu na místo pobytu, víru či dialekt. Je oslavou Romů a poselstvím, na kterém se budou muset podílet ještě další generace Romů, aby dosáhly toho, že jednotliví Romové na sebe budou hrdí a zároveň budou i občany s rovnými právy a povinnostmi vůči společnosti v daných zemích,“ dodal Michal Mižigár pro INFO.CZ.

Tradice MDR sahá do roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie (International Romani Union), jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky a znění mezinárodní romské hymny. Významným rozhodnutím kongresu bylo i uznání slova Rom za preferované označení příslušníků romského etnika. Den, kdy se toto významné setkání konalo, tedy 8. duben, byl později vyhlášen Mezinárodním dnem Romů (MDR).

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud