Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Prahy přijel rakouský prezident. Zeman vynechá společné podnikatelské forum, odjede za kampaní na Vysočinu

Do Prahy přijel rakouský prezident. Zeman vynechá společné podnikatelské forum, odjede za kampaní na Vysočinu

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý bude rakouský prezident jednat s českým kolegou Milošem Zemanem. Hrad ale uvedl, že oproti původnímu plánu se Zeman nezúčastní společného podnikatelského fóra. Má prý administrativní resty a pak jede na Vysočinu.

Česko-rakouské podnikatelské fórum se bude konat v úterý odpoledne v České národní bance. Podle původního programu Pražský hrad počítal s účastí obou prezidentů. Aktuální program na hradních stránkách již tento bod neuvádí.

To, že Zeman na setkání s podnikateli nezamíří, jeho mluvčí potvrdil. „Pan prezident zítra (v úterý) večer odjíždí na Vysočinu, kde ve středu zahájí oficiální třídenní návštěvu. Vzhledem k tomu, že následuje dovolená, musí pan prezident dokončit nezbytné povinnosti na Hradě, jde především o prezidentskou administrativu,“ uvedl.

Prezident si přitom na podpoře podnikatelů zakládá. Jejich delegace bere na všechny své zahraniční cesty, na kterých zároveň ve svém programu má vždy právě účast na podnikatelském semináři.

Van Der Bellen v Praze

Prezident Van der Bellen k cestě do Prahy využil běžný vlakový spoj, který na druhé nástupiště přijel chvíli po 17:00 s několikaminutovým zpožděním. Po přivítání rakouský prezident po červeném koberci podchodem odešel do prezidentského salonku na setkání se Sobotkou.

Mluvčí vlády Martin Ayrer ČTK sdělil, že spolu mluvili o česko-rakouské ekonomické spolupráci a dalším tématem jednání byla spolupráce v oblasti dopravní infrastruktury. Jednali tak o dálničním propojení Brna s Vídní a Prahy s Lincem a o modernizaci železničních tratí mezi těmito městy.

„Důležitým tématem diskuse byla také spolupráce v oblasti vzdělávání a projekt Česko-rakouské učebnice, který by měl být dokončen na konci roku 2017,“ uvedl Ayrer. Poznamenal, že jeho cílem je pojmenovat klíčové události a osobnosti společné historie a prezentovat český a rakouský pohled na ně.