Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Došly mu peníze? Krejčíř v JAR přišel o právníky, soud o jeho vydání bude v lednu

Došly mu peníze? Krejčíř v JAR přišel o právníky, soud o jeho vydání bude v lednu

Extradiční řízení Čecha Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice bude pokračovat v lednu. Podle serveru IOL Krejčíř v řízení, které se konalo tento týden, řekl, že je ochoten spolupracovat s prokuraturou ve dvou procesech, jimž v JAR čelí, a to podle výsledku extradičního řízení. Krejčíř je v JAR od roku 2007 a za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos si tam odpykává 35letý trest. Další procesy s ním ještě neskončily.

Při extradičním stání, které se konalo v JAR tento týden, prokurátor podal přehled řízení o vydání do ČR od roku 2007. Po množství průtahů mohlo být obnoveno až loni po zamítnutí Krejčířovy žádosti o politický azyl. Důvodem dalších odkladů byly výměny jeho právních zástupců.

V ČR byl Krejčíř v nepřítomnosti pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Z Česka Krejčíř uprchl v roce 2005, když se mu podařil zmizet policii během domovní prohlídky.

Krejčíř přišel kvůli neplacení o své předchozí právníky. Jejich nástupce Mannie Witz si vyžádal čas na přípravu obhajoby, takže další extradiční řízení je odloženo na leden. 

Krejčíř před soudem řekl, že podle výsledku extradice se rozhodne, zda bude spolupracovat s prokuraturou v případě dvou trestích stíhání týkajících se jeho činnosti v JAR. Jedná se o pokus o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle žaloby zavraždit policejního plukovníka Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.

Podle jihoafrického serveru budou mít bez ohledu na výsledek extradičního řízení poslední slovo ministerstva spravedlnosti ČR a JAR. Není vyloučeno, že Krejčíř zůstane v JAR, aby si odpykal tamní trest.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link