Články odjinud

Drahoš: V závěru kampaně šlo o mně přes milion mailů s fake news. Byly organizované

Drahoš: V závěru kampaně šlo o mně přes milion mailů s fake news. Byly organizované

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš se zatím k příčinám svého volebního výsledku příliš nevyjadřoval. Jednou z hlavních příčin ale podle něj byly emaily šířící tzv. fake news. V závěru kampaně odešlo více než jeden milion takových zpráv, uvedl Jiří Drahoš před několika dny na debatě se studenty. Cílit měly především na lidi důchodového věku, kteří bydlí na venkově.

Podle bývalého šéfa Akademie věd ČR se jednalo celkem o 1,3 milionů emailů s nepravdivými informacemi. Vychází přitom ze studie, kterou si jeho tým nechal zpracovat. „My jsme si nechali udělat nezávislou analýzu mailů. Zjistili jsme, že emaily šly do terénu během posledních čtrnácti lednových dnů a byly speciálně adresovány na seniory na venkově. K většině běžné populace se ani nedostaly. Firma, která nám dělala analýzu, odhaduje, že jich šlo asi 1,3 milionu,“ uvedl Drahoš.

Podle jeho slov se jednalo o masivní emailovou kampaně. „Lidé se v rámci ní dozvídali, že jim Drahoš sebere důchody, pustí sem milion migrantů nebo že ho financuje Islámský stát,“ vyjmenovával.

Nejvíce měly být rozesílány na přelomu prvního a druhého kola prezidentské volby. „Podobné informace a maily se objevovaly vlastně už někdy od léta, ale zejména v lednu to bylo naprosto masivní. Měli jsme odezvu z terénu od našich dobrovolníků. Ale i další lidé mi psali: 'My budeme volit vás, ale s rodiči nehneme. Ti budou volit Miloše Zemana, protože jsou přesvědčení, že byste jim sebral důchody',“ popisoval neúspěšný kandidát.

Detaily analýzy Jiří Drahoš redakci INFO.CZ nesdělil. On ani jeho tým na dotazy neodpověděli.

Podvodným emailům přitom přikládá velkou důležitost, když se odvolává na jejich celkový počet přesahující milion. „Pokud by jim jen pět procent z adresátů uvěřilo, tak je to nějakých 56 tisíc lidí. To už je skoro to skóre, které bych býval potřeboval stáhnout,“ odkazoval na volební výsledek v poměru 51,36 ku 48,63 procent. Prezidentské kandidáty dělil rozdíl zhruba 152 tisíc hlasů.

„Musím přiznat, že nemám podklady, podle nichž bych mohl potvrdit či zpochybnit reálnost uvedeného čísla. Je-li 1,3 milionů množství vyfiltrované z nějaké databáze e-mailových adres, zůstává otázka, která databáze dokáže vyfiltrovat takhle velké množství právě seniorů a právě z venkova,“ komentuje Drahošovo vyjádření mediální expert z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Jirák.

Otázkou podle něj také je, jak výrazný dopad by podobné maily mohly na prezidentskou volbu mít. „Pokud jde o reálný dopad takové kampaně, myslím, že je přeceňován jako dodatečné zdůvodnění neúspěchu: zrovna ve skupině seniorů na venkově (a obecně na perifériích) byl, pokud vím, o Jiřího Drahoše malý zájem a procento nerozhodnutých, kteří by byli ochotni se přiklonit zrovna k němu nevelké,“ dodává Jirák.

Drahoš ovšem v debatě se studenty poukazoval i na to, že se jednalo o organizovanou akci. „Víme, že to nebyly maily, které by vyráběli pouze individuální trollové. Například ve stylu: 'Drahoš se někomu nelíbí, tak vymyslím email, že to je pedofil a hrozí kvůli němu pedofilní školství'. Zjistili jsme, že tam jsou určité zdroje typu Sputnik, Aeronet a další servery (jedná se o portály označované za dezinformační weby – pozn. red.). Byla to velmi dobře připravená a promyšlená kampaň, proti které nemáte šanci se bránit. Navíc je dobře cílená na určité skupiny,“ tvrdil Drahoš.

Jak INFO.CZ popsalo už v době prezidentské kampaně, o Jiřím Drahošovi se opravdu šířila vlna konspirací. Jedna například tvrdila, že chce do Česka přivést islámské migranty a podporuje systém kvót. Podle dalších měl být členem tajných společenství, jako jsou Ilumináti, zednáři nebo Židé, případně za komunismu spolupracovat s StB. Ohledně Miloše Zemana se naopak šířila fáma, že automaticky postupuje do druhého kola a jeho sympatizanti tak k prvnímu vůbec chodit nemusí.

Drahoš se dezinformací obával už na konci loňského roku. S tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) mluvil o vlivu zahraničních tajných služeb. „Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl tenkrát na adresu podzimních parlamentních voleb. Sobotka ho tehdy ujistil, že on i odpovědné instituce berou rizika vážně.

Proti průběhu prezidentského klání se pak několik stěžovatelů obrátilo i na soud. Upozorňovali například i na slogan „Stop imigrantům a Drahošovi“. Soudci Nejvyššího správního soudu ale na konci února rozhodli, že nedošlo k porušení zákona.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud