Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti, kteří bojují za vrátné ve škole

„Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti, kteří bojují za vrátné ve škole

Nízké mzdy a dlouhá pracovní doba trápí asi nejen vrátné na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zde se ale za zlepšení podmínek zaměstnanců postavili samotní studenti. Tvrdí, že když se nyní obecně otevírá otázka odměňování akademických pracovníků, neměli by zůstat stranou zájmu ani jejich neakademičtí kolegové.

„Dlouhodobě si všímáme, že pracovní podmínky lidí pracujících na vrátnici v hlavní budově na náměstí Jana Palacha jsou přinejmenším nedůstojné. Vrátní často pracují 24 hodin a jejich mzdy jsou velmi nízké,“ potvrzuje pro INFO.CZ skupina studentů, která byla zvolena do akademického senátu Filozofické fakulty UK za uskupení „Není nám to jednorožec“. Na tristní podmínky vrátných už upozornili školu na jednání senátu 9. března tohoto roku.

„Někteří z nás se s vrátnými několikrát bavili, tudíž jsme tyto informace získali přímo od nich. Z toho důvodu jsme se rozhodli na jednání senátu zeptat vedení na detaily smlouvy, kterou fakulta uzavřela s pracovní agenturou, jež vrátné zaměstnává,“ vysvětlují studenti. A mezi pedagogickými pracovníky školy našli zastání.

O situaci se dlouhodobě totiž také zajímá další člen senátu profesor Jan Čermák. Chystá se prý nová smlouva a podmínky zaměstnanců na vrátnici by se měly celkově zlepšit.

Studenti se o práci vrátných nezačali zajímat náhodně. „Tuto věc jsme se rozhodli řešit i z toho důvodu, že se nejen na naší fakultě otevírá debata o nízkých mzdách akademických pracovníků, tudíž nám přijde logické, aby se v té souvislosti diskutovalo také o mzdách neakademických zaměstnanců fakulty. Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti.

Aktuální je také situace doktorandů. Sněmovna by totiž měla hlasovat o novele o státní sociální podpoře, která předpokládá, že za doktorandy nad 26 let věku by zdravotní pojištění nově mohl platit stát. Úpravu, která by ročně vyšla asi na 49 milionů korun, prosazuje vicepremiér Pavel Bělobrádek a podporuje ji i ministryně školství Kateřina Valachová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744