Epidemie žloutenky se v Ústí rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden je 30 nových případů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Epidemie žloutenky se v Ústí rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden je 30 nových případů

Epidemie žloutenky se v Ústí rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden je 30 nových případů

Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem se rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, celkem se od srpna takzvanou nemocí špinavých rukou nakazilo 237 lidí. ČTK to řekla Eva Patrasová z krajské hygienické stanice. Současná epidemie hepatitidy typu A je nejrozsáhlejší v Ústeckém kraji za posledních několik let.

Původní ohniska žloutenky byla v sociálně vyloučených lokalitách. "Devět případů z toho týdne je mimo vybranou lokalitu," uvedla Patrasová. Jeden případ se objevil už mimo Ústí. "Je to člověk, který žije v Děčíně a pracuje v Ústí," řekla epidemioložka.

Na řadě základních škol, kde se žloutenka objevila, platí přísná hygienická opatření. Kolektivy, kde nákaza byla potvrzena, používají oddělená sociální zařízení. Hygienici pokračují také s očkováním.

Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na očkovací látku se nyní čeká několik dnů. Právě očkování je podle Patrasové účinnou ochranou. "Do sedmi dnů od posledního kontaktu s nemocným lze ještě očkovat, protože infekční žloutenky mají obecně delší inkubační dobu," uvedla.

Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. "Jsme v kontaktu s ústeckým dopravním podnikem i se supermarkety ohledně dezinfekce nákupních vozíků," řekla Patrasová. Mimořádný zájem je nyní o dezinfekční prostředky v drogériích.

Ústecká radnice už dříve uvolnila mimořádný příspěvek 5000 korun pro každou ústeckou školu a školku na nákup dezinfekčních prostředků a hygienických potřeb. Celková částka za opatření související s žloutenkou byla 240.000 korun.

Vedení města nyní rozhodlo uvolnit dalších 50.000 korun pro příspěvkové organizace na dezinfekci. Z pěněz se budou kupovat hygienické ubrousky, dezinfekční gely a úklidové prostředky. Celkem 5000 korun dostanou na stejný účel domovy pro seniory, azylový dům, pečovatelská služba a jesle.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.