Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„EU nás vystavuje napospas teroristům.“ Čeští politici protestují proti směrnici o zbraních

„EU nás vystavuje napospas teroristům.“ Čeští politici protestují proti směrnici o zbraních

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, kterou v úterý přijal Evropský parlament, kritizují politici napříč českým politickým spektrem. „Evropská unie nás tlakem na odzbrojení společnosti vystavuje napospas teroristům a zločincům,“ poukázala na kontraproduktivnost normy v reakci pro INFO.cz poslankyně a experta ODS pro obranu Jana Černochová. Na ministerstvu obrany už se vymýšlí, jak se odzbrojování lidí vyhnout.  

„I přes určité zmírnění a odstranění absurdit, které v původním návrhu byly, se domníváme, že s terorismem a s kriminalitou nelze bojovat zpřísněním pravidel pro slušné a zákona poslušné legální držitele zbraní,“ míní Černochová.

Dle jejího názoru nás Evropská unie tlakem na odzbrojení společnosti vystavuje napospas teroristům a zločincům. Svým zásahem vůči legálním držitelům zbraní prý také podráží důvěru lidí v evropské, ale i státní instituce a snižuje míru své legitimity.

„I nadále považujeme český právní rámec v této oblasti za zcela vyvážený a plně dostačující pro prevenci kriminality páchané legálně drženými zbraněmi. Jednoznačně znovu deklarujeme, že jsme připraveni zabránit implementaci této směrnice i za cenu případných sankcí,“ vzkázala za ODS.

Podle europoslance za KSČM Jiřího Maštálky „zvítězilo upřednostňování politických her velkých hráčů před odborností“. Někteří europoslanci prý podlehli obrovskému politickému tlaku ze strany Komise, která dle Maštálky zcela ignorovala závěry expertních podkladů a seminářů a i přes opakované žádosti nedodala dopadovou studii.

„Byl přijat bič na legální držitele zbrojních průkazů a legálních zbraní! Nevěřím tomu, že tato směrnice přispěje ke zvýšení bezpečnosti v Evropě. Žádný terorista si přece nepůjde koupit zbraň do kamenného obchodu. Dojde jen k posílení nelegálního obchodu se zbraněmi na černém trhu. Bohužel opět zvítězila byrokracie nad zdravým rozumem!“ zlobí se Maštálka.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už oznámil, že jeho resort začne pracovat na návrhu zákona, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá evropská směrnice. „Budeme vycházet z naší národní tradice střeleckých a podobných spolků, začneme pracovat na návrhu zákona, který pracovně nazýváme zákon o branných spolcích,“ uvedl Stropnický.

Předpis by měl podle Stropnického umožnit nechat si některé zbraně, které spadají do kategorie „takzvaně zakázaných“. „Musíme přijít s opatřením, které nebude lidi omezovat,“ zdůraznil ministr.

Směrnici se chystá analyzovat také ministerstvo vnitra, které dle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD) zváží, zda nejde o nepřístojné zasahování do věcí členského státu a nebude třeba kvůli ní podat žalobu. „Ministerstvo vnitra zároveň připravuje tzv. krizové zálohy, občany civilní, kteří nechtějí sloužit u armády, ale rádi by se do bezpečnosti ČR také zapojili,“ doplnil Váňa.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744