Exekutor ČSSD Jícha má problém. Systematicky na něj míří trestní oznámení, i kvůli násilí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exekutor ČSSD Jícha má problém. Systematicky na něj míří trestní oznámení, i kvůli násilí

Exekutor ČSSD Jícha má problém. Systematicky na něj míří trestní oznámení, i kvůli násilí

Na exekutora Lukáše Jíchu, který má na starosti exekuci vedenou proti ČSSD kvůli 337milionovému dluhu právníkovi Zdeňku Altnerovi, míří celá řada trestních oznámení. Podávají je lidé, kteří si už nechtějí nechat líbit údajné nezákonné chování Jíchových zaměstnanců. INFO.CZ to zjistilo na základě získaných dokumentů.

„Dědeček majitelky byl žid, byl jedním z Wintonových dětí. S ohledem na tuto historii rodiny poškozená vnímá chování vykonavatelů jako totožné s chováním členů gestapa.“ Právě tyto věty stojí na konci trestního oznámení, které na neznámého pachatele podal viceprezident České asociace povinných Ján Brezáni. Těmi „neznámými pachateli“ jsou vykonavatelé přerovského soudního exekutora Lukáše Jíchy. Neznámými proto, že se odmítli jakkoliv prokázat.

Trestní oznámení na úřad přerovského exekutora Lukáše Jíchy, která má INFO.CZ exkluzivně k dispozici, ukazují, že Jíchovi zaměstnanci při vymáhání pohledávek postupují přinejmenším nezvyklým způsobem.

Zcela běžné podle trestních oznámení je, že se Jíchovi vykonavatelé nelegitimují. Výhrůžky nejsou výjimkou. „Vykonavatelé hrozili neoprávněně mobiliární exekucí, pokud jim syn majitele objektu nevydá finanční prostředky ve výši sto tisíc korun, byť nebyl ve věci exekuce účastníkem řízení,“ píše se v jiném trestním oznámení.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde >>>

Dochází zřejmě i na násilí. Podle jednoho z trestních oznámení na exekutorský úřad Lukáše Jíchy došlo například k následující události: „Vykonavatelé ignorovali jakoukoliv zákonnou argumentaci majitelky a chtěli si vynutit vstup do dalších vnitřních prostor domu násilím, kdy ji natlačili na dveře, chytali ji za ruce, odstrkovali, přičemž jí způsobili několik pohmožděnin.“ To potvrzuje i lékařská zpráva.

„Naším cílem je stíhání nejen vykonavatelů, ale i Jíchy, protože je za ně odpovědný, a také toho, aby se všichni vykonavatelé exekutorů začali chovat v souladu se zákonem a jako lidé,“ řekla pro INFO.CZ Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných.

Přerov a Jícha? Kauza sama o sobě

Sám exekutor Lukáš Jícha se k trestním oznámením, která na něj jsou podána, nevyjádřil. Z jeho vystoupení na loňské Stálé konferenci českého práva ale nepřímo vyplývá, že drsný postup k povinným nijak neodsuzuje. Povinní podle Jíchy mohou téměř donekonečna podávat opravné prostředky nebo mít námitky a odkládat tak výkon exekučního rozhodnutí.

„Máme zajištěný majetek, ale pokud povinný chce, tak nás ani za deset let nepustí k realizaci exekuce, aby se peníze dostaly k věřiteli,“ prohlásil Jícha na konferenci v listopadu loňského roku.

Toto vyjádření naznačuje, že Lukáš Jícha pokračuje v metodách, které zavedl jeho předchůdce ve vedení Exekutorského úřadu Přerov, kontroverzní Tomáš Vrána. Na toho mířilo tolik stížností a kárných žalob, že v roce 2016 z vedení odstoupil. Na jeho místo dosedl jeho „právní specialista“ Lukáš Jícha. To nakonec vedlo doslova k válce; rozvášněné zaměstnance exekutorského úřadu musela dokonce krotit policie.

Exekutorský úřad Prostějov je největší v Česku. Ročně řeší šedesát tisíc nových exekucí, zaměstnává dvě stě lidí a má roční obrat kolem dvou miliard korun.

Právě v Přerově končí značné množství významných exekucí. V poslední době se tak jméno Lukáše Jíchy objevilo například v souvislosti s Lidovým domem, sídlem ČSSD. V katastru nemovitostí je už rok záznam o exekuci ve výši 337 milionů korun, který ČSSD vznikl v souvislosti s dluhem vůči zesnulému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Strana proto se svým majetkem nesmí nakládat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.