Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exekutoři budou moci dál působit neomezeně. Výbor nedoporučil schválit novelu zákona, která by je usměrnila

Exekutoři budou moci dál působit neomezeně. Výbor nedoporučil schválit novelu zákona, která by je usměrnila

Sněmovna zřejmě nezavede místní příslušnost exekutorů. Ústavně-právní výbor dnes nedoporučil plénu schválit pozměňovací návrh k novele exekučního řádu, aby mohli působit jen v obvodu jednotlivých soudních krajů. Poslanecká novela má umožnit exekutorům zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Sněmovna o ní bude hlasovat zřejmě na schůzi, která začne koncem června.

O místní příslušnosti exekutorů se vedla ve výboru poměrně dlouhá debata. Podle zastánců, kteří ale byli v menšině, by místní příslušnost mohla omezit velké exekutorské úřady a snížit náklady na exekuce. Kritici naopak tvrdili, že důsledek by mohl být zcela opačný, že jde jen o přerozdělení trhu mezi exekutory a že stát by takto neměl zasahovat do soukromého podnikání.

Rozšíření možnosti zabavovat řidičské průkazy neplatičům alimentů dostalo ve výboru podporu. Nyní mohou vykonavatelé pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let. Omezení je podle předkladatelů z řad KSČM, ČSSD a hnutí ANO v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) diskriminační, novela by situaci podle nich narovnala. Autoři předlohy poukazují také na to, že hrozba zabavení řidičského průkazu je účinným nástrojem k úhradě dluhu na výživném.

Zákonodárci v tomto volebním období už exekuce v několika novelách upravovali. Šlo například o vyšší ochranu majetku nezadluženého z manželů, rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které exekutor nesmí dlužníkům doma zabavit, a omezení úhrad nuceným prodejem realit. Ze všech exekucí se navíc musí pořizovat obrazové záznamy. Stanovil se taky postup exekuce tak, že prodej nemovitosti má být až na posledním místě. Snížily se advokátní odměny při vymáhání menších opakujících se pohledávek, což ale nyní napadla skupina senátorů u Ústavního soudu.