Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Faltýnek už vidí dohodu s ČSSD: návrh koaliční smlouvy chce do 14 dní. Vlastní záruky bude žádat i KSČM

Faltýnek už vidí dohodu s ČSSD: návrh koaliční smlouvy chce do 14 dní. Vlastní záruky bude žádat i KSČM

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek věří, že se podaří najít shodu s ČSSD na společné koaliční vládě. V Otázkách Václava Moravce řekl, že do dvou týdnů má být na stole návrh koaliční smlouvy. Obě partaje už mají z minulého jednání, které ale zkrachovalo, programovou shodu a musejí dořešit personálie. Špičky ČSSD v pátek odsouhlasily, že o tom má smysl s Andrejem Babišem znovu jednat.

Faltýnek v polední debatě České televize potvrdil, že programová shoda mezi ANO a ČSSD je dojednaná, a to včetně daňových otázek. „Nebudeme zvyšovat daně, cheme je u některých skupin snižovat,“ potvrdil.

Koaliční smlouva, která by ošetřovala společnou vládu se sociálními demokraty má podle Faltýnka vzniknout do dvou týdnů. Faltýnek rovněž počítá s tím, že brzy přizve k jednání i zástupce KSČM, o jejichž hlasy se má koalice ve sněmovně opírat při hlasování o důvěře. O tom, že už chtějí více zasáhnout do jednání, mluvil na víkendovém sjezdu strany i znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip.

Jiří Dolejš z KSČM uvedl, že jeho domovská partaj rovněž bude chtít písemné garance. Odmítl, že by se jednalo o obdobu historické opoziční smlouvy. Jde podle něj jen o garance, že strana nebude za „užitečné idioty“. Komunisté prý nejsou ti, kdo „pouze spoluvládnou a dělí si určité pašalíky“.

INFOGRAFIKA: Jak dlouho hledali premiéři důvěru pro svou vládu?

KSČM podle Dolejše zůstává striktně opoziční stranou, nehledě na to, že hodlá Babišově koalici umožnit vládnout s důvěrou. Komunisté podle Dolejše chtějí mít „státotvorný charakter“. Na víkendovém sjezdu strany se podle něj proti dalšímu jednání s hnutím ANO vyslovila jen zhruba desetina delegátů.

„Naše opoziční role je i v tom, že pokud by se zásadně zkomplikoval vývoj situace, tak pokud někdo přijde s návrhem změny vlády, tak to jsme schopni vyslechnout a zvážit to. Nezakazujeme si hlasovat proti vládě nebo některé její věci nepodpořit,“ vysvětlil Dolejš pozici KSČM. Potvrdil tak, že v písemné dohodě s ANO nebude pasáž, která by straně zakazovala vyvolat nebo podpořit ve sněmovně v průběhu volebního období nové hlasování o důvěře. Faltýnek nechtěl komentovat, zda bude hnutí ANO takovou podmínku vyžadovat.

KSČM bude o dojednaném dokumentu hlasovat na schůzi širšího vedení strany. Podle Dolejše není jisté, jestli se to stihne už do květnového zasedání orgánu. Babiš má od Zemana na zisk sněmovní důvěry čas do konce června.

Půl roku bez důvěry

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že navzdory proklamovanému posunu v jednáních je situace stále stejná – Česko má půl roku od voleb stále menšinovou vládu bez důvěry sněmovny.

Podle Stanjury sledujeme „absurdní debatu s komunisty o tvorbě vládního programového prohlášení“.  Dolejšův popis situace, že KSČM není vládní stranou, je prý jen zakrýváním skutečnosti.

ODS podle Stanjury považovala s ohledem na výsledky voleb za nejsmysluplnější vznik nové vlády na půdorysu minulé koalice, hnutí ANO se prý ale dobrovolně rozhodlo pro spolupráci s „komunisty a SPD“. Tato nepsaná koalice podle zástupce ODS ve sněmovně „skvěle funguje“ jako „hlasovací mašinérie“. „Vadí mi ta mlha, jako by se za to styděli,“ řekl Stanjura. 

Připomněl, že KSČM zaznamenala nejhorší volební výsledek, ale hnutí ANO „překračuje tabu a červené linie“ a zve ji k vládě. Je to podle něj důsledek toho, že hnutí ANO zarytě trvá na Andreji Babišovi jako kandidátovi na premiéra navzdory jeho kauze Čapí hnízdo.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1