Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fiala: Pokud vznikne vláda opřená o KSČM nebo SPD, opozice žádnou vinu nenese. Jen hnutí ANO

Fiala: Pokud vznikne vláda opřená o KSČM nebo SPD, opozice žádnou vinu nenese. Jen hnutí ANO

Hnutí ANO podle občanských demokratů nemyslí spolupráci se sociálními demokraty vážně, jinak by při hlasování o obsazení sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu neobsadilo s pomocí hlasů KSČM a SPD post svým nominantem. "Nejde o jednu komisi, ale o ten směr. Musí děsit, že komunisté budou mít vliv na vládu," uvedl na tiskové konferenci předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura s tím, že varianta vlády ANO a ČSSD s tichou podporou KSČM, kterou mnozí už přijali, není lepší než menšinová vláda ANO tiše podporovaná komunisty a hnutím SPD.

Vliv komunistů na vládu podle předsedy ODS Petra Fialy představuje nebezpečí pro zahraniční politiku státu a pro kvalitu zdejší demokracie. Zopakoval, že premiér v demisi Andrej Babiš neusiloval o spolupráci s ostatními stranami, jak tvrdí. "Pokud vznikne vláda opřená o KSČM nebo SPD, není to vina opozičních stran, ale jen a jen hnutí ANO," konstatoval.

Hnutí ANO se podle Fialy nepokusilo otevřít dveře spolupráce s demokratickými stranami splněním pěti podmínek. Mezi ty patří neúčast trestně stíhaných osob v kabinetu, což míří na Babiše stíhaného kvůli podezření z dotačního podvodu, přidělení ministerstev vnitra a spravedlnosti někomu mimo hnutí ANO, odmítnutí spolupráce s SPD a komunisty, zachování ústavního systému a svobody médií.

V souvislosti s oznámením odchodu šéfa GIBS Michala Murína v čela inspekce Fiala a zprávami o možné výměně policejního prezidenta Fiala zopakoval, že vláda bez důvěry by neměla dělat personální změny, a to i v souvislosti s vyšetřováním Babišovy kauzy. I kdyby totiž byli aktéři absolutně nevinní, změny ve vedení policie či dalších orgánů vzbuzují podezření. "Vláda bez důvěry by neměla přistupovat k žádným personálním změnám, za normální situace by to každá vláda v demisi věděla," konstatoval.

Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti GIBS povede po středečním hlasování Sněmovny Jiří Mašek (ANO). Poslanci mu dali v dnešní tajné volbě přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS) a Mikulášem Ferjenčíkem (Piráti). Místo v čele komise pro kontrolu GIBS se uvolnilo potom, co na ně rezignoval začátkem března Zdeněk Ondráček (KSČM). Ke zvolení bylo nyní nutných 88 hlasů. Mašek jich dostal 105, Majerová Zahradníková 37 a Ferjenčík 30.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1