Firmy lákají brigádníky i na 150 korun za hodinu. Práce je dost, zájemci ale nejsou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firmy lákají brigádníky i na 150 korun za hodinu. Práce je dost, zájemci ale nejsou

Firmy lákají brigádníky i na 150 korun za hodinu. Práce je dost, zájemci ale nejsou

Práce pro brigádníky bude v létě dost. Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. Zájem uchazečů je však malý a nedokáže volná místa pokrýt. Hodinová mzda brigádníků přitom meziročně vzrostla napříč všemi regiony a v některých případech atakuje 150 Kč za hodinu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

"Nabídkou brigád se zaměstnavatelé snaží řešit nejen zástup za pracovníky na dovolené, ale obecně nedostatek lidí. Situaci komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, jež působila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr," uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Poptávka po brigádách podle ní klesá i ze strany studentů a důchodců.

Největší zájem o brigády mají zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v ČR studují a obvykle zůstávají i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnické pozice v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné hovořit cizími jazyky. "O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je tam přitom nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu vezmou, preferují pozice beze směn," dodala.

"Podobně jako v roce minulém, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Volných míst pro brigádníky je skutečně mnoho, a to ve všech oborech," dodala konzultantka Hays CR Renata Krausová. Již několik let je ale podle ní málo kvalitních, spolehlivých a dostatečně flexibilních uchazečů, kteří by vyhovovali potřebám firem. Největší zájem je ve velkých městech, v rámci specializací Hays eviduje největší poptávku v administrativě a v maloobchodu. U konkrétních pozic převažují nabídky pro recepční, administrativní podporu oddělení a asistenty prodeje.

Za první čtvrtletí roku bylo brigádnických míst o 47 procent více než ve stejném období loni, upozornil Michal Novák ze společnosti Profesia. Tradičně největší nabídka je v létě v cestovním ruchu a gastronomických službách, letos ale značně stoupla poptávka po lidech do obchodu a výroby. Největší zájem je o prodavače a pokladní, s odstupem následují dělnické profese, doplňovači zboží a administrativní pracovníci. Nejvíce brigádnických míst je tradičně v Praze a v Brně.

Tradiční obory brigád jsou podle Jiřího Halbrštáta z ManpowerGroup v pohostinství, cestovním ruchu, na festivalech, obchodě nebo zemědělství. V posledních letech nabírají firmy i brigádníky na klasické pozice do výroby a logistiky, protože nemají dost uchazečů na dlouhodobý pracovní poměr. "Zájem studentů o letní brigády každý rok klesá. Stále více studentů pracuje během studia a preferují práci v oboru. Neláká je především manuální práce," podotkl.

 

Proti loňsku pozoruje Hays navýšení mezd asi o deset procent, aktuálně se kvalifikovaná místa pro brigádníky pohybují v rozmezí 120 až 160 Kč za hodinu. Podle Halbrštáta byl v loňském a předloňském roce průměr 90 až 100 Kč za hodinu, letos je to 110 Kč za hodinu. Nejlépe placené brigády jsou ve výrobě, především v automobilovém průmyslu, kde například v logistice jsou okolo 160 Kč za hodinu. Dále jsou velmi dobře placené jednorázové brigády jako třeba vykládky materiálu, přebalování zboží, kde mzda dosahuje 150 korun za hodinu.

Podle Součkové je možné pozorovat rozdíly napříč regiony. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80 až 130 Kč, v Brně 90 až 130 Kč, v Praze to je až ke 150 Kč za hodinu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.