Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firmy lákají brigádníky i na 150 korun za hodinu. Práce je dost, zájemci ale nejsou

Firmy lákají brigádníky i na 150 korun za hodinu. Práce je dost, zájemci ale nejsou

Práce pro brigádníky bude v létě dost. Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech. Zájem uchazečů je však malý a nedokáže volná místa pokrýt. Hodinová mzda brigádníků přitom meziročně vzrostla napříč všemi regiony a v některých případech atakuje 150 Kč za hodinu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami.

"Nabídkou brigád se zaměstnavatelé snaží řešit nejen zástup za pracovníky na dovolené, ale obecně nedostatek lidí. Situaci komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, jež působila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr," uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Poptávka po brigádách podle ní klesá i ze strany studentů a důchodců.

Největší zájem o brigády mají zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v ČR studují a obvykle zůstávají i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnické pozice v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné hovořit cizími jazyky. "O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je tam přitom nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu vezmou, preferují pozice beze směn," dodala.

"Podobně jako v roce minulém, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Volných míst pro brigádníky je skutečně mnoho, a to ve všech oborech," dodala konzultantka Hays CR Renata Krausová. Již několik let je ale podle ní málo kvalitních, spolehlivých a dostatečně flexibilních uchazečů, kteří by vyhovovali potřebám firem. Největší zájem je ve velkých městech, v rámci specializací Hays eviduje největší poptávku v administrativě a v maloobchodu. U konkrétních pozic převažují nabídky pro recepční, administrativní podporu oddělení a asistenty prodeje.

Za první čtvrtletí roku bylo brigádnických míst o 47 procent více než ve stejném období loni, upozornil Michal Novák ze společnosti Profesia. Tradičně největší nabídka je v létě v cestovním ruchu a gastronomických službách, letos ale značně stoupla poptávka po lidech do obchodu a výroby. Největší zájem je o prodavače a pokladní, s odstupem následují dělnické profese, doplňovači zboží a administrativní pracovníci. Nejvíce brigádnických míst je tradičně v Praze a v Brně.

Tradiční obory brigád jsou podle Jiřího Halbrštáta z ManpowerGroup v pohostinství, cestovním ruchu, na festivalech, obchodě nebo zemědělství. V posledních letech nabírají firmy i brigádníky na klasické pozice do výroby a logistiky, protože nemají dost uchazečů na dlouhodobý pracovní poměr. "Zájem studentů o letní brigády každý rok klesá. Stále více studentů pracuje během studia a preferují práci v oboru. Neláká je především manuální práce," podotkl.

 

Proti loňsku pozoruje Hays navýšení mezd asi o deset procent, aktuálně se kvalifikovaná místa pro brigádníky pohybují v rozmezí 120 až 160 Kč za hodinu. Podle Halbrštáta byl v loňském a předloňském roce průměr 90 až 100 Kč za hodinu, letos je to 110 Kč za hodinu. Nejlépe placené brigády jsou ve výrobě, především v automobilovém průmyslu, kde například v logistice jsou okolo 160 Kč za hodinu. Dále jsou velmi dobře placené jednorázové brigády jako třeba vykládky materiálu, přebalování zboží, kde mzda dosahuje 150 korun za hodinu.

Podle Součkové je možné pozorovat rozdíly napříč regiony. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80 až 130 Kč, v Brně 90 až 130 Kč, v Praze to je až ke 150 Kč za hodinu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1