Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google zkolaboval, proč jste se nemohli přes hodinu připojit?

Google zkolaboval, proč jste se nemohli přes hodinu připojit?

Populární internetový vyhledávač a další služby společnosti jako je pošta Gmail nebo server YouTube postihl mimořádně velký výpadek. Týkat se mohl velké části střední Evropy. V Česku služby nebyly pro řadu uživatelů dostupné zhruba dvě hodiny. Zdroje ze společnosti vyloučily hackerský útok nebo další zásahy zvenčí. Jednalo se podle nich o technickou závadu. Google naplno fungoval až po 21:15.

 

 

 

Pro řadu uživatelů malý šok. Google, který si kdekdo automaticky ztotožní s pojmem internet a který každodenně využívají miliony uživatelů, najednou prostě nebyl.

Server Downdetector monitorující výpadky velkých webů situaci Googlu po půl osmé zachycoval následujícím způsobem:

Google mapaGoogle mapaautor: Info.cz

O půl hodiny později byla situace už na první pohled horší. Problémy se týkaly také uživatelů na Slovensku.

Google má výpadekGoogle má výpadekautor: Info.cz

Podle mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové byly problémy technického charakteru. Vyloučila, že by za nimi stál zásah zvenčí například v podobě hackerského útoku. „O problému víme a pracujeme na jeho odstranění,“ řekla serveru Info.cz před osmou hodinou večer.

K normálu se situace začala vracet až po deváté hodině.

Úplné výpadky Googlu a jeho služeb jsou výjimečné, nicméně občas k nim dojde. I když obyčejně mívají krátké trvání v řádu minut, dramaticky se projeví na internetovém „provozu“. Tak tomu bylo i tentokrát, protože zpomalení internetu registrovali i ti, kdo s Googlem v danou chvíli nepřišli do styku. Řada webů totiž může na pozadí využívat jeho služby, které ale v krizových okamžicích neběžely nebo fungovaly jen omezeně.

Kde se stala chyba?

Podle dosavadních poznatků se problém týkal DNS – systému, který má na starosti převod internetových adres zadávaných uživatelem na IP adresy, tedy unikátní číselné řetězce. Právě díky němu se lidem zobrazují požadované stránky.

Za pravděpodobnou příčinu to pro server Info.cz označil i odborník z pražské centrály projektu Galileo, odkud se řídí vesmírné projekty GSA. Tamní počítače fungují s vlastním DNS a výpadek je tedy nepostihl.

„Můžu potvrdit, že služby Googlu jsou nedostupné v Česku a na Slovensku,“ řekl večer serveru Lupa.cz Adam Golecký, technický šéf NIXu (sdružení pro vzájemné propojování sítí) Adam Golecký. Podle něj byl problém na straně Googlu. 

Přední poskytovatelé internetového připojení jako jsou společnosti O2 a UPC večer uváděli, že na jejich straně komplikace původ nemají. Někteří operátoři začali manuálně upravovat nastavení, což zřejmě pomohlo k rychlejšímu obnovení přístupu ke Googlu.

K výpadku se na Twitteru přihlásila bez bližšího vysvětlení skupina Phantom Squad, její tvrzení ale nelze konfrontovat s verzí Googlu, který zatím celou záležitost oficiálně nekomentoval. K možnosti, že by šlo o útok zvenčí, se ale večer stavěl skepticky.

Komplikace zaznamenal i systém elektronické evidence tržeb, uvedla Lupa s odkazem na údaje serveru Hlídač EET, který monitoruje rozhraní, s nímž komunikují pokladny obchodníků. „Přímá souvislost s výpadkem Googlu není jasně prokázána, ale časově se špička shoduje,“ píše Lupa. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744