Halík: Havel je symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. V české společnosti nezemřou | info.cz

Články odjinud

Halík: Havel je symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. V české společnosti nezemřou

Hodnoty, které ztělesňoval prezident Václav Havel, v české společnosti nezemřou, je přesvědčen Havlův přítel kněz Tomáš Halík. Je podle něj stále aktuálním symbolem hodnot, s kterými stojí a padá demokracie. Halík to dnes řekl ČTK v Praze na Jungmannově náměstí, kde si lidé připomínají sedm let od Havlovy smrti. Večer vyrazí od Národního divadla průvod, který symbolicky přinese na Pražský hrad velké srdce.

Na Havla lidé vzpomínají na několika místech Česka. Na Jungmannově náměstí ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítají úryvky z Havlových literárních děl. Vystupují také různé osobnosti, promluvil třeba bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo právě Halík.

ČTK řekl, že při vyslovení jména Havla mu naskočí spousta vzpomínek, ale i to, že je stále aktuálním symbolem hodnot, se kterými stojí a padá demokracie. „Vzpomínám si na ty dny po Havlově smrti. Na den jeho pohřbu, kdy většinou lidé naplní obchodní domy, ty obchodní domy v Praze byly prázdné. Ta nálada, to nebyl smutek, to bylo jakési slavnostní ticho,“ poznamenal. Potěšilo ho, že tenkrát i nyní se vzpomínek na Havla účastní hodně mladých lidí. „Takže ty hodnoty, které Havel ztělesňoval, jsem přesvědčen, že nezemřou v naší společnosti,“ zdůraznil.

Je si jist, že poroste počet lidí, zejména mezi mladými, kteří nejsou lhostejní a kladou si podstatné otázky. „Vidí ta nebezpečí, která číhají na naši společnost a uvědomují si, že je třeba, aby tady byli lidé, kteří v Havlově odkazu budou pokračovat,“ řekl.

Podle organizátora Jakuba Boučka se poprvé vzpomínková akce uskutečnila v rámci pětiletého výročí úmrtí Havla. „Zjistili jsme, že je příjemné se takto sejít, přečíst si z děl Havla,“ podotkl k dnešní akci.

V 18:00 se za Havla uskuteční v kostele Panny Marie Sněžné mše a ve stejný čas také z náměstí Václava Havla vyrazí na Pražský hrad pochod, v jehož čele organizátoři ponesou velké srdce. Má symbolizovat „dobré, co Havel v lidech probudil“. Na Hradčanském náměstí zazní proslovy a česká hymna.

Číst z Havlových děl se bude i večer v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové. Lidé mohou také zapalovat svíčky u jeho chalupy na Hrádečku.

Památku Havla se také rozhodl položením květiny na jeho hrob uctít předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), na piazettě Národního muzea, která byla po něm pojmenována, se mu poklonili zástupci Starostů a nezávislých. Americká ambasády v Praze na svém twitteru umístila fotografii velvyslance Stephena Kinga s velkým srdcem a textem připomínajícím vystoupení Havla jako prvního státníka zpoza železné opony v roce 1990 před americkým Kongresem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud