Články odjinud

Hasiči zasahují u požáru v areálu mrazíren v Mochově u Prahy. Vzniklá škoda kolem 100 milionů

Hasiči zasahují u požáru v areálu mrazíren v Mochově u Prahy. Vzniklá škoda kolem 100 milionů

V bývalém areálu mrazíren v Mochově u Prahy dnes zachvátil jednu z plechových hal požár, škoda by mohla být kolem 100 milionů korun. K ohni postupně přijelo až 150 hasičů, s plameny bojují pomocí výškové techniky. Zejména kvůli problémům s dopravou vody museli vyhlásit zvláštní stupeň poplachu, který se používá v mimořádných situacích. Zásah se zatím obešel bez zranění, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

Kolem 14:00 hasiči stále neměli požár pod kontrolou. Podle Svobody je ale jisté, že se plameny už nerozšíří mimo budovu. Hala byla kompletně zasažena a zřejmě bude nutná její demolice. Škodu majitel odhadl na 100 milionů. Na místě zasahuje už přes 40 jednotek, podle Svobody jde o 120 až 150 hasičů.

Zásah podle mluvčího potrvá určitě do soboty. Pokud půjde vše dobře, vyšetřovatel by se na místo mohl dostavit v sobotu dopoledne. Okolí mrazíren zahalil hustý dým, obecní rozhlas lidi vyzývá, aby nevětrali. Na nedaleké dálnici D11 jezdí řidiči kvůli požáru omezenou rychlostí.

Hasiči se špatně dostávali k hořícímu zateplení haly. Na místo proto dorazili v rámci výpomoci i pražští hasiči, kteří sem dopravili takzvanou Kobru, speciální hasicí zařízení, jež dokáže vodním paprskem prořezávat sendvičové konstrukce hal. "Udělá to díru a pak to dokáže hasit, takže nám to hodně zjednodušuje přístup do míst, kam se nemůžeme dostat," uvedl Svoboda.

Na místě pracuje i chemická laboratoř, která monitoruje koncentraci zplodin v ovzduší. Podle Svobody zatím nezaznamenala zvýšené hodnoty.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Čtvrtý je nejzávažnější, bývá vyhlašován v případech, kdy oheň ohrožuje více než tisíc lidí, celé obce nebo plochy území nad jeden kilometr čtvereční. Loni byl zvláštní stupeň poplachu vyhlášen u požáru motorestu Čtyři kameny poblíž dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy.

V roce 2012 hasiči v areálu bývalých mrazíren už likvidovali požár jedné z hal, příčinou byla nedbalost. Při rozebírání konstrukce prázdného objektu byly porušeny požární předpisy. Rozsáhlý požár likvidovali hasiči v areálu mochovských mrazíren také o dva roky dříve, kdy se vznítila bývalá výrobní hala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud