Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledá se senátor Čuba. „Vyslal signál, že v březnu by už přišel,“ říká Valenta

Hledá se senátor Čuba. „Vyslal signál, že v březnu by už přišel,“ říká Valenta

Senátor za SPO František Čuba nebyl v Senátu už rok a půl. Protože se ani neobjevoval na veřejnosti a nereagoval na snahy o komunikaci, šéf Senátu Milan Štěch nedávno vyjádřil pochyby, že Čuba je možná už v tak špatném zdravotním stavu, že nedokáže komunikovat. Podle zlínského senátora Iva Valenty (Strana soukromníků), do jehož Studijního fondu Čuba už půl roku poukazuje svůj senátorský plat, se bývalý šéf JZD Slušovice již brzy dostaví do Senátu. 

Čuba se naposledy ukázal v Sántu v srpnu 2016. Poté, co byl na operaci trávicího traktu, se už dvaaomsdesátiletý senátor v horní komoře neukázal. Nadále však pobíral plný plat, za což si vysloužil kritiku. Šéf Senátu Milan Štěch ho několikrát kvůli dlouhodobé absenci bezúspěšně vyzval k rezignaci. Na poslední výzvu však Čuba už vůbec nereagoval.

„Ne, bohužel. Dopis jsem poslal, ale odpověď jsem nedostal. Nemám vůbec žádnou reakci, ani z okolí pana Čuby,“ uvedl Štěch pro iROZHLAS.cz. „Mám obavy, jestli vůbec ještě je schopen komunikovat, protože slušnost je odepsat,“ dodal.

Obavy o špatném zdravotním stavu rozhání Čubův slovácký kolega a předseda Strany soukromníků Ivo Valenta, který se se senátorem v posledních dnech sešel hned dvakrát. „Oproti tomu, co bylo před několika měsíci, je to daleko lepší. Pan Čuba už na tom byl velmi dobře,“ řekl Valenta serveru iROZHLAS.cz

Podle Valenty se Čuba plánuje v brzké době vrátit do Senátu. Pan docent vyslal signál, že v březnu by už přišel. Teď v únoru to ještě není úplně pravděpodobné,“ tvrdí Valenta s tím, že Čuba rovněž odpoví Štěchovi na jeho dopis.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1