Inovativní experiment, který se povedl. Umělá inteligence dokončila opus od Antonína Dvořáka | info.cz

Články odjinud

Inovativní experiment, který se povedl. Umělá inteligence dokončila opus od Antonína Dvořáka

Inovativní experiment, který se povedl. Umělá inteligence dokončila opus od Antonína Dvořáka
 

Systém umělé inteligence pro komponování hudby od firmy AIVA Technologies, který v minulosti složil například skladbu pro symfonický orchestr v Lucembursku, si vzal na paškál Antonína Dvořáka. Nastudoval si jeho dílo a z rozepsaného fragmentu vznikla nová skladba o třech větách pojmenovaná AIVA / Antonín Dvořák: From the Future World op. 71. Zazněla v Praze, v Bruselu a uslyšíte ji i na Rock for People nebo v Rudolfinu.

Za tímto unikátním kulturním projektem stojí trojlístek realizátorů: Wunderman – největší marketingová agentura v ČR, Komerční banka a orchestr PKF – Prague Philharmonia. „S touto kampaní jsme přišli jako agentura pracující s inovacemi v marketingu. Našli jsme způsob, jak Komerční bance pomoci s podporou jejich brandu, konkrétně s novým claimem ‚Budoucnost jste vy‘,“ vysvětluje Tomáš Burka, business group director agentury Wunderman.

Dvořák a AIVA, to jde dohromady!

„Antonín Dvořák byl velmi tvořivý a hudebně inovativní skladatel. Čas mu bohužel nedovolil všechny nápady dokončit. Proto jsme se rozhodli po 115 letech od jeho úmrtí použít nejnovější technologii AI a na jeho dílo navázat,“ říká dvojice kreativních ředitelů Filip Humpl a Richard Stiebitz z agentury Wunderman. Volba na systém AIVA nepadla náhodou. „Systému AIVA byl jako jediné umělé inteligenci na světě přiznán statut ‚autor‘, a to francouzským kolektivním správcem Sacem. Druhým důvodem byl fakt, že AIVA je od počátku trénována (tj. učí se) na dílech klasické hudby,“ popisuje Richard Stiebitz. Systém neuronových sítí pracuje s komplexním hudebním modelem, v němž je provázaná melodie, rytmus a tempo s hudebními a emočními vzorci. Nejde jen o notový zápis, ale o širší hudební souvislosti.

Poslechněte si nového Dvořáka na koncertech

Celý projekt si ale žádal daleko více, zejména vysokou kvalitu hudební interpretace. Proto realizátoři oslovili PKF – Prague Philharmonia, která připravuje nejen živé provedení, ale rovněž kompletní nahrávku tohoto díla. „Tímto neotřelým způsobem chce PKF – Prague Philharmonia přitáhnout pozornost mladé generace k vážné hudbě a ukázat, že v prostředí klasické hudby může zaznít i ledacos neotřelého, nového, experimentálního a vyvolávajícího zajímavé otázky,“ popisuje šéfdirigent Emmanuel Villaume.

„Nad tímto projektem jsme strávili stovky hodin času a společné práce. V bankovnictví používáme digitální řešení pro zlepšení nabídky klientům. V rámci partnerství s PKF – Prague Philharmonia se nám oba světy propojily do tvorby něčeho nového a krásného. Pustili jsme se do neprozkoumaných vod bez záruky úspěchu. Všem, kteří se na vzniku tohoto zajímavého projektu podíleli, patří velké díky. Věřím, že si dílo najde své posluchače a fanoušky,“ uzavírá generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Více najdete na www.fromthefutureworld.cz. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud