Íránský podnikatel Zadeh u Ústavního soudu narazil. Vazba kvůli ovlivňování svědků platí | info.cz

Články odjinud

Íránský podnikatel Zadeh u Ústavního soudu narazil. Vazba kvůli ovlivňování svědků platí

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha proti pokračující vazbě. Zadeh poukazoval na údajné porušení řady svých základních práv, výrok soudu si vyslechl osobně. Do jednací místnosti jej doprovodila maskovaná eskorta Vězeňské služby s automatickými zbraněmi.

Ústavních stížností už Zadeh podal mnoho, zatím bez úspěchu. Soud je dosud odmítal neveřejně, nyní svolal veřejné vyhlášení nálezu, což znamená, že stížnost věcně řešil a s jednotlivými argumenty se podrobně vypořádal.

Podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové se většina argumentů v obsáhlé stížnosti týkala procesních otázek. Šlo podle ní o deset okruhů. Nejpodstatnější argument spočíval v tvrzení, že v jednom z usnesení nebyl dodržen požadavek na výslovný výrok o ponechání obviněného ve vazbě. Podle ústavních soudců však za daných okolností nešlo o porušení základních práv. Soudy se totiž dostatečně zabývaly tím, zda důvody vazby dál trvají.

Aktuální Zadehova vazba souvisí s kauzou údajného ovlivňování svědků a trvá od prosince 2016. V dubnu následujícího roku jej chtěl Městský soud v Brně pustit na svobodu, avšak krajský soud rozhodnutí zrušil. Zadeh i poté opakovaně usiloval o propuštění. Nyní projednávaná ústavní stížnost směřovala proti usnesení Městského soudu v Brně z loňského září, které následně potvrdil i krajský soud.

Oba soudy vycházely z přesvědčení, že po propuštění na svobodu by se Zadeh mohl skrývat, prchnout z Česka nebo opakovat trestnou činnost. Zdůraznily, že je sice českým občanem, ale má stabilní vazby v zahraničí a jazyková výbava mu tam umožní snadnou adaptaci.

Podnikatel Zadeh strávil ve vazbě téměř dva roky nejprve kvůli daňové kauze. Podle obžaloby projednávané Krajským soudem v Brně skupina pachatelů šidila stát při dovozu pohonných hmot, celkovou škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun. Z vazby se Zadeh dostal na kauci 150 milionů korun. Brzy ale putoval do Vazební věznice Brno znovu, a to kvůli údajnému ovlivňování svědků, které řeší Městský soud v Brně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud